Մենք ամբողջ լրջությամբ պատրաստվում ենք. Լուկաշենկոն՝ ԵԱՏՄ նախագահությունը ստանձնելու մասին
ԵԱՏՄ բարձրագույն խորհրդի ընդլայնված նիստի ժամանակ ելույթ ունենալով՝ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն նախ շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին եւ հայկական կողմին՝ այս միջոցառման կազմակերպման եւ ջերմ ընդունելության համար:
«Շնորհակալ ենք Հայաստանին՝ ԵԱՏՄ-ում իր նախագահության ընթացքում մեր ինտեգրացիայի ամրապնդման հարցերում ներդրված ջանքերի համար: Իր ելույթում խոսելով 2019 թվականի առաջնահերթությունների մասին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել էր, որ նպատակներից մեկը երրորդ երկրների հետ առեւտրային հարաբերությունների զարգացումն է: Այս կոնտեքստում անհրաժեշտ է դրական գնահատել Իրանի հետ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման ժամանակավոր համաձայնագրի պատրաստ լինելը, որն ուժի մեջ է մտնում  հոկտեմբերին: Մեզ համար նույնքան կարեւոր է նաեւ Սինգապուրի հետ համաձայնագրերի փաթեթը, որը կնքվել է այսօր»,- իր ելույթում ասաց Լուկաշենկոն:
Բելառուսի նախագահն ընդգծեց, որ ուրախ է Երեւանում ողջունել նաեւ Իրանի եւ Սինգապուրի նախագահներին՝ նշելով, որ այդ երկրներն իրենց համար նշանակալի գործընկերներ են, իսկ նրանց հետ տնտեսական կապերի աճի պոտենցյալը՝ հսկայական:
Խոսելով ԵԱՏՄ շրջանակներում հանդիպող խոչընդոտների մասին՝ Լուկաշենկոն նկատեց, որ դրանք հատկապես մտահոգիչ են պետական գնումների ոլորտում: Նա ընդգծեց, որ այդ կապակցությամբ քաղաքական որոշում կայացնելու ժամանակն է:
Լուկաշենկոն խոսեց նաեւ ԵԱՏՄ-ում Բելառուսի սպասվող նախագահության մասին: «2020-ին Բելառուսը ԵԱՏՄ նախագահությունը կստանձնի: Մենք ամբողջ լրջությամբ պատրաստվում ենք: ԵՏՄ-ն երիտասարդ կառույց է, դեռ շատ միջոցներ ու ռեսուրսներ պետք է ներդրվեն՝ արդյունավետ տնտեսական միություն կառուցելու համար»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ այս տարի ԵԱՏՄ-ում նախագահում է Հայաստանը: Եվրասիական տնտեսական Բարձրագույն խորհրդի ընդլայնված կազմով նիստին մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանել ԵԱՏՄ անդամ երկրների ղեկավարները՝ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղրղըզստանի Հանրապետության նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովը, Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ Ժոմարտ-Տոկաեւը: Երեւանում է նաեւ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը: Հրավիրյալ երկրի ղեկավարի կարգավիճակով այստեղ են նաեւ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին, Սինգապուրի Հանրապետության վարչապետ Լի Սյեն Լուն: Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը նիստին մասնակցում է՝ որպես դիտորդի կարգավիճակում գտնվող երկրի ղեկավար: