«Խաղաղություն Ղարաբաղին». Նիկոլ Փաշինյանը Կազիմիրովի հեղինակած գիրքն է նվիրել Վլադիմիր Պուտինին (տեսանյութ, լուսանկար)
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հոկտեմբերի 11-ին՝ Աշխաբադում կայացած ԱՊՀ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովից հետո, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին նվիրել է Վլադիմիր Կազիմիրովի հեղինակած «Խաղաղություն Ղարաբաղին» գիրքը:
Գրքի շնորհանդեսը տեղի է ունեցել Երևանի Մոսկվայի տանը 2009 թվականին: Գրքի հեղինակն է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախկին համանախագահ, ռուս դիվանագետ Վլադիրմիր Կազիմիրովը:
«Խաղաղություն Ղարաբաղին» գրքի շապիկին խաղաղության աղավնին է՝ արցախյան բնապատկերի ֆոնին, իսկ գրքի վերջում Վլադիմիր Կազիմիրովը բանաստեղծություն է ձոնել Արցախին՝ խաղաղության վերջնահույսով:
Վլադիմիր Կազիմիրովը ռուսաստանցի դիվանագետ է։ Եղել է ԽՍՀՄ և ՌԴ դեսպանը մի շարք երկրներում։
Նա 1992 թվականին նշանակվել է Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցություններում Ռուսաստանի միջնորդական առաքելության ղեկավար, ապա՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում ՌԴ ներկայացուցիչ, 1994-1996 թվականներին՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ։
Կազիմիրովի անմիջական մասնակցությամբ են ընթացել նաև զինադադարի շուրջ բանակցությունները եւ հրադադարի փաստաթղթի ստորագրումը։