Արտաշատի դպրոցում թունավորված աշակերտները դուրս են գրվել, բացի մեկից. նա պիցցան ամբողջն էր կերել եւ վիճակն ավելի վատ էր
Սննդային թունավորմամբ Արտաշատի բժշկական կենտրոն տեղափոխված շուրջ 25 երեխաներից գրեթե բոլորը դուրս են գրվել: Առայժմ հիվանդանոցում է գտնվում տուժածներից միայն մեկը: Այս մասին մեր հարցին ի պատասխան՝ նշեց կենտրոնի ինֆեկցիոն բաժանմունքի վարիչ Հայկուհի Հովակիմյանը: Նրա խոսքով՝ երեկ երեկոյան՝ ժամը 21:30-ի դրությամբ, երեխաներն արդեն դուրս էին գրվել: Աշակերտներից մեկը ջերմել է, այդ պատճառով նրան թողել են բժիշկների հսկողության ներքո: Երեխան 37.5 ջերմություն է ունեցել, սակայն այժմ իրեն լավ է զգում. ջերմությունն իջել է, սրտխառնոց չունի եւ նախատեսվում է այսօր նրան դուրս գրել:
«Բոլոր երեխաները, պիցցայից մի փոքր փորձելով, չեն կերել, միայն նա է ամբողջը կերել, այդ պատճառով նրա մոտ մի փոքր բարդություն առաջացավ»,- նշեց Հայկուհի Հովակիմյանը:
Հիշեցնենք, որ երեկ Արտաշատի Հայկազ Ճգնավորյանի անվան հ. 5 հիմնական դպրոցի 25 աշակերտներ սննդային թունավորում ախտորոշմամբ առավոտյան ժամը 10:30-ի սահմաններում դպրոցից տեղափոխվել են Արտաշատի բժշկական կենտրոն: Մի մասը բուժհաստատություն են տեղափոխվել շտապօգնության մեքենայով, մյուսները՝ ծնողների միջոցով: Երեխաները նշել էին, որ դպրոցի բուֆետում մեծ մասը պիցցա է կերել, մի քանիսն էլ հոթ դոգ եւ խաչապուրի: Աշակերտները մանրամասնել են, որ շատերի ինքնազգացողությունը վատացել է հենց մթերքներն ուտելուց հետո:
Կենտրոնի ինֆեկցիոն բաժանմունքի վարիչի խոսքով՝ տեղափոխվելիս աշակերտների վիճակը գնահատվել է միջին ծանրության, ի սկզբանե ոչ ոք ծանր վիճակով չի ընդունվել հիվանդանոց:
Թունավորված աշակերտները 9-12 տարեկան են: Նրանցից արդեն կղանքի անալիզ են վերցրել, որպեսզի տեսնեն, թե ինչ ինֆեկցիա կհաստատվի:
Փաստի առթիվ Արարատի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 279-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով: Այն մասնավորապես վերաբերում է սպառողների կյանքի կամ առողջության անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող ապրանքներ թողարկելուն կամ իրացնելուն, աշխատանքներ կատարելուն կամ ծառայություններ մատուցելուն: Եթե այդ արարքներն անզգուշությամբ վնաս են պատճառել մարդու առողջությանը, պատժվում են տուգանքով՝ 200-400 հազար դրամի չափով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով: