Հայաստանյան շուկա մուտք գործող «Ryanair» ընկերության ամենաէժան ավիատոմսը 4 եվրո 99 ցենտ է
Ուզում եմ խրախուսել բոլորին, որպեսզի հնարավորություն ունենան ճամփորդելու, նույնիսկ նրանք, որոնք երբեւէ այդ հնարավորությունը չեն ունեցել: Այս մասին այսօր՝ «Ryanair» իռլանդական ավիաընկերության հետ համագործակցության մասին խոսելիս, ասաց Հայաստանի Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նախագահ Տաթեւիկ Ռեւազյանը:
«Ինձ համար սա շատ կարեւոր նպատակ էր: Երբ մի քանի տարի առաջ Դանիայից տեղափոխվեցի Հայաստան, նպատակս էր արտաքին աշխարհի հետ կապն ավելի մեծացնել՝ քաջ գիտակցելով, թե դա տնտեսական ինչ մեծ ազդեցություն կարող է ունենալ: Մեծ թվով աշխատատեղեր կբացվեն մեր երկրի համար»,- ասաց Տաթեւիկ Ռեւազյանը:
«Ryanair» ընկերության կոմերցիոն ղեկավար Դեյվիդ Օ՛Բրայանը, պատասխանելով ընկերության ամենաէժան եւ ամենաթանկ տոմսերի մասին հարցին, նշեց, որ ամենաէժան գինը 4 եվրո 99 ցենտն է: Ամենաբարձր արժեքի մասին խոսելիս ընկերության կոմերցիոն ղեկավարը օրինակ բերեց Լոնդոնից Մալագա ուրբաթ երեկոներին իրականացվող չվերթները: Նա նկատեց, որ եթե նախապես տոմսեր չի ամրագրվել, արժեքը բարձր կլինի, բայց մրցակիցների համեմատ կես գինն է:
«Մենք այլեւս չենք աշխատում սովետական համակարգով, երբ ավիաընկերության գները որոշվում էին, ասենք, 5 տարվա կտրվածքով: Իրականում մեր գները որոշում են մեր հաճախորդները: Տարվա կտրվածքով «Ryanair»-ի միջին գինը 35 եվրոյին համարժեք գումար է»,- ասաց ընկերության կոմերցիոն տնօրենը: Դեյվիդ Օ՛Բրայանը հայտնեց, որ որոշակի ժամանակ կպահանջվի եւ իրենք կունենան նաեւ հայկական կայք:
Ընկերության կոմերցիոն տնօրենը շեշտեց, որ ե՛ւ հարեւան Վրաստանում, ե՛ւ Հայաստանում զարգանալու ներուժ կա: «Ryanair»-ը Վրաստանում արդեն ներկայացված է: 2018 թվականի օգոստոսի 21-ին Վրաստանի օդանավակայանների միավորումն ու իռլանդական լոուքոսթերը համագործակցության մասին պայմանագիր են կնքել: Հայտնի բյուջետային ավիաընկերությունը, որը նաեւ ամենախոշորներից է, ուղիղ չվերթներ է իրականացնում դեպի Եվրոպա ինչպես Քութայիսի, այնպես էլ Թբիլիսիի միջազգային օդանավակայաններից: Արդեն իսկ սահմանված են ժամկետներ: Թբիլիսի-Միլան առաջին չվերթն ավիաընկերությունը կատարել է նոյեմբերի 6-ին:
Հատկանշական է, որ «Ryanair» ընկերությունն ու Վրաստանի իշխանությունները չվերթներ սկսելու մասին բանակցել էին դեռ 2013 թվականին։ Այն ժամանակ, սակայն, գործարքը չի կայացել «Ryanair»-ի, վրացական կողմի բնորոշմամբ, անհամաչափ պահանջների պատճառով։
«Ryanair»-ի՝ Հայաստան հնարավոր մուտքի մասին Տաթեւիկ Ռեւազյանը հայտարարել էր 2018 թվականին: Շատերն իրատեսական չէին համարում, որ համագործակցությունը կհաջողվի քաղավիացիայի նախագահին կամ որ 2020-ին «Ryanair»-ը Երեւանից արդեն թռիչքներ կիրականացնի։ Ռեւազյանն ավելի վաղ ինքն էլ էր հայտարարել, որ իրականում, երբ բանակցում ես ավիաընկերության հետ, դա կարող է մի տարի տեւել կամ ձգվել մինչեւ 10 տարի:
Այսօր արդեն եվրոպական  խոշորագույն խաղացողներից մեկը վստահում է զբոսաշրջության զարգացման ոլորտում Հայաստանի հեռանկարին եւ ոլորտի զարգացմանն ուղղված քայլերին: «Մենք ընդհանրություններ շատ ունենք, երկուսս էլ գտնվում ենք Եվրոպայի սահմանին, երկուսս էլ փոքր երկրներ ենք, բայց ակնհայտ տարբերությունը եղանակն է, ինչը պիտի որ դրական ազդեցություն ունենա զբոսաշրջության համար»,- նկատեց իռլանդական բյուջետային «Ryanair» ավիաընկերության տնօրենը:
Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտեի նախագահը հայտնեց, որ «Ryanair»-ից բացի, այս պահին բանակցություններ են վարում հունգարական «Wizz air» ավիաընկերության հետ: