Հայաստանի մի շարք մարզական ֆեդերացիաներ խստորեն դատապարտել են նախկին ծանրորդ, ՀՀ կանանց ծանրամարտի հավաքականի նախկին անդամ Մելինե (այժմ՝ Մել) Դալուզյանի մասին ֆիլմ նկարահանելու գաղափարը: Նրանք հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ: Հայտարարությանը միացել են ինչպես ֆեդերացիաներ, այնպես էլ անձամբ մարզիկներ, որոնց թվում են այնպիսի հայտնի դեմքեր, ինչպիսիք են օլիմպիական չեմպիոն, ըմբիշ Արթուր Ալեքսանյանը, օլիմպիական փոխչեմպիոններ, ծանրորդներ Գոռ Մինասյանը եւ Սիմոն Մարտիրոսյանը, օլիմպիական եռակի չեմպիոն մարմնամարզիկ Ալբերտ Ազարյանը, հայտնի բռնցքամարտիկ Վիկ Դարչինյանը եւ ուրիշներ:
Հայտարարությունը տարածել է Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեն:
«Վերջին օրերին հայկական մարզաշխարհը հայտնվել է հասարակական ուշադրության կենտրոնում եւ դարձել է բուռն քննարկման առարկա, սակայն ցավով պետք է արձանագրենք, որ հասարակությունը քննարկում է ոչ թե մարզաշխարհի մարզական հաջողություններն ու ձեռքբերումները, այլ հայկական մարզաշխարհի անունը խայտառակած մի սուբյեկտի սեռափոխման հանգամանքն ու նրան նվիրված ֆիլմ նկարահանելու վերաբերյալ պետության որոշումը:
Ոչ մեկի համար էլ գաղտնիք չէ, որ մարզաշխարհը միշտ էլ դուրս է եղել քաղաքականությունից, մենք երբեւէ չենք խառնվել որեւէ քաղաքական իրադարձության: Մեր երկրի մեջ չունենք ոչ հակառակորդներ, ոչ էլ թշնամիներ, մեր պայքարը միշտ եղել է դրսում եւ մենք պայքարել ենք փառքով մեր երկիրը ներկայացնելու, հաղթելու, հայոց եռագույնը բարձրացնելու ու ազգային օրհներգը հնչեցնելու համար: Սակայն վերջին օրերին տեղի ունեցող իրադարձությունները խիստ վիրավորական են հայկական մարզաշխարհի համար:
Որպես հայ մարզիկի լավագույն կերպար փորձ է արվում ներկայացնել սեռափոխված Մելինե Դալուզյանին, ում խայտառակ դոպինգ սկանդալի պատճառով Հայաստանի Ծանրամարտի հավաքականն այսօր լրջագույն խնդիրների առաջ է կանգնած: Նրա վարքագիծը եւ անպարկեշտ պահվածքը անընդունելի է եղել հայկական մարզաշխարհի համար: Նրա ներկայությունը ծանրամարտի աղջիկների հավաքականի կազմում բազմաթիվ խնդիրներ է առաջացրել, եւ մարզիչներից բավականին երկար ժամանակ է պահանջվել այդ խնդիրները կարգավորելու համար: Եվ այսօր այդ մարդը ներկայացվում է՝ որպես հայ մարզիկի մարմնավորում, փորձ է արվում նրան հերոսացնել ու փառաբանել:
Եթե ցանկություն կա Մելինե Դալուզյանի սեռափոխված լինելու հանգամանքը արդարացնել ու գովերգել, ապա արեք ինչ ուզում եք, սակայն դադարեք նրան ներկայացնել՝ որպես հաղթանակած հայ մարզիկի կերպար, որովհետեւ նա պարզապես չի կարող լինել մեզանից մեկը: Մեզ համար անընդունելի է նրան հերոսացնելու այս գործընթացը:
Եվս մեկ անգամ վերահաստատում ենք, որ հայկական մարզաշխարհի համար անընդունելի է Մելինե Դալուզյանի մեծարմանն ուղղված հետեւողական այս վարքագիծը. հայկական մարզաշխարհում միշտ գնահատվել են բարոյական բարձր արժեքներն ու ավանդույթները: Քանի դեռ ուշ չէ, կոչ ենք անում դադարեցնել այս գործընթացը, որովհետեւ դրա հետեւանքները կարող են անդառնալի ու շատ ցավոտ լինել: Կան հարցեր, որոնց հետ պարզապես չի կարելի կատակ անել: Սա հենց այդ դեպքն է: