ՀՀ ԱԱԾ քննիչներն արդեն մի քանի ժամ է՝ փաստաբան Հովհաննես Չամսարյանի գրասենյակում քննչական գործողություններ են իրականացնում. նրանք խուզարկություն են իրականացրել գրասենյակում, ապա փորձել առգրավել փաստաբանի երկու համակարգիչները:
«Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում Հովհաննես Չամսարյանն ասաց, որ ինքը հրաժարվել է համակարգիչները տրամադրել: «Խնդիր կա. Փաստաբանության մասին օրենքով՝ պաշտպանված է իմ համակարգիչը, իմ գրասենյակը, քանի որ դրանք փաստաբանական գաղտնիք հանդիսացող տեղեկություններ են պարունակում: Ե՛վ խուզարկություն են կատարել, ե՛ւ ցանկանում են առգրավել համակարգիչս, բայց ես թույլ չեմ տալիս»:
Նշենք, որ Փաստաբանության մասին ՀՀ օրենքի 21-րդ հոդվածի 7-րդ կետը սահմանում է. «Փաստաբանի մոտ կամ փաստաբանական կազմակերպության գրասենյակում գտնվող իրավաբանական օգնությանը վերաբերող փաստաթղթերը և տեղեկատվական կրիչները (համակարգիչները, տեսաձայնագրող սարքերը, լազերային սկավառակները, տեսաժապավենները և այլն) անձեռնմխելի են, չեն կարող առգրավվել (վերցվել) և չեն կարող որպես ապացույց օգտագործվել:
Չամսարյանի խոսքով՝ առգրավումը ցանկանում են կատարել «Աշտարակ կաթ» ընկերությանը վերաբերող մի քրեական գործի շրջանակում, որով ինքը հանդես է եկել որպես վկայի ներկայացուցիչ: Թե ինչ քրեական գործի մասին է խոսքը, փաստաբանը չմանրամասնեց՝ նշելով, որ այն դեռեւս նախաքննության փուլում է:
Մեր այն հարցին՝ առգրավում կատարելու համար դատարանի որոշում կա՞ թե՞ ոչ, փաստաբանը պատասխանեց. «Դատարանի որոշում կա, բայց դատարանի որոշման մեջ էլ հստակ նշված է, որ փաստաբանի համակարգիչը չի կարող առգրավվել: Աբսուրդ է դա: Չգիտեմ, թե ինչ եղանակով ի վերջո կտանեն, բայց եթե դատարանը նման որոշում է կայացրել, եւ իրենք էլ եկել են, մտավախություն, ամեն դեպքում, ունեմ»:
Հովհաննես Չամսարյանը տեղեկացրեց նաեւ, որ իր գրասենյակ են ժամանել Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի աշխատակիցները, Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը: Այնտեղ է նաեւ իր ներկայացուցիչ Արամազդ Կիվիրյանը:
Փաստաբանի խոսքով՝ տեղի ունեցող անօրինականության մասին առաջիկայում կբարձրաձայնեն:
ԱԱԾ քննիչների կողմից փաստաբանի գրասենյակում քննչական գործողություններ կատարելու վերաբերյալ հայտարարություն է տարածել ՀՀ փաստաբանների պալատը՝ նշելով, որ պալատի ներկայացուցիչներն այլ փաստաբանների հետ միասին գտնվում են փաստաբանի գրասենյակում և չեն թույլատրում 2 համակարգիչների առգրավումը: Պալատը բացի «Փաստաբանության մասին» ՀՀ օրենքի 21-րդ հոդվածի 7-րդ կետից, մեջբերել է նաեւ նույն հոդվածի 6-րդ կետը, որում մասնավորապես նշվում է. «Փաստաբանի բնակարանը, տրանսպորտային միջոցը կամ գրասենյակը, ինչպես նաև փաստաբանական կազմակերպության գրասենյակը չեն կարող խուզարկվել փաստաբանական գործունեության հետ առնչվող հանգամանքները պարզելու կապակցությամբ: Չի թույլատրվում փաստաբանին խուզարկել իր մասնագիտական պարտականություններն անմիջականորեն կատարելիս:
Նշենք, որ Հովհաննես Չամսարյանն «Աշտարակ կաթ»-ի գործով ներկայացնում է «Պարգեւ» ՍՊԸ-ի շահերը: «Աշտարակ կաթ» ընկերության անունը շոշափվեց անցած տարի ամռանը, երբ «Աշտարակ կաթ» ՓԲԸ-ի նախկին սեփականատեր Աշոտ Ափոյանը հայտարարեց, որ գործարանը «ռեյդերային զավթման զոհ է դարձել «Պարգեւ» ՍՊԸ-ի կողմից»: