Խաչատուրովի նախկին պաշտոնն անցնում է Զասին. ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարները հաստատել են նրա թեկնածությունը
2020 թվականի հունվարի 1-ից ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը կզբաղեցնի Բելառուսի անվտանգության խորհրդի պետական քարտուղար Ստանիսլավ Զասը:
Այսօր Բիշքեկում մեկնարկած ՀԱՊԿ գագաթաժողովում Զասի թեկնածությունը հաստատել են Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության երկրների ղեկավարները: Որոշման մասին հայտարարել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատար Վալերի Սեմերիկովը:
«Պետությունների ղեկավարները շնորհավորել են Ստանիսլավ Զասին 2020 թվականի հունվարի 1-ից ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ»,- ասել է նա:
Ըստ Սեմերիկովի՝ կազմակերպության նախագահությունն անցնում է Բելառուսին՝ ՀԱՊԿ հաստատված կանոնների համաձայն. այն երկրները, որոնց ներկայացուցիչները ղեկավարում են այդ դաշինքը, փոխարինվում են այբբենական կարգով:
Հիշեցնենք, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղը թափուր մնաց այն բանից հետո, երբ Հայաստանը վաղաժամ հետ կանչեց իր ներկայացուցիչ Յուրի Խաչատուրովին՝ պայմանավորված Մարտի 1-ի գործով նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում սկսելու հանգամանքով: Նախատեսված 3 տարի ժամկետից Խաչատուրովը պաշտոնավարել էր ընդամենը մեկուկես տարի:
Ստանիսլավ Զասին այդ պաշտոնում փորձում էին նշանակել դեռ անցած տարի՝ Խաչատուրովին հետ կանչելուց հետո, սակայն Հայաստանը դա թույլ չտվեց: Բելառուսն ու Ղազախստանը պնդում էին, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար պիտի նշանակվի Բելառուսի ներկայացուցիչը, Հայաստանը պնդում էր, որ պաշտոնը ՀՀ-ինն է մինչ ժամկետի ավարտը:
Նոյեմբերի 8-ին կազմակերպությանը մասնակցող երկրների ղեկավարները չկարողացան համաձայնության գալ այս պաշտոնի համար: Դեկտեմբերի 6-ին Սանկտ Պետերբուրգում՝ Եվրասիական գերագույն տնտեսական խորհրդի նիստից հետո, Բելառուսի նախագահը հայտարարեց, որ կողմերին հաջողվել է կոնսենսուսի հասնել այդ հարցի շուրջ, եւ Բելառուսի ներկայացուցիչ Ստանիսլավ Զասը 2020 թվականի հունվարի 1-ից (այսինքն՝ Հայաստանի նախագահության ժամկետի ավարտից հետո) կդառնա նոր գլխավոր քարտուղարը: