Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պարգեւատրել է Անիի սահմանակից Նորշենի միակ բնակչին` 83-ամյա Վահանդուխտ տատին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից հայրենի հողին անմնացորդ նվիրումի եւ երկարամյա անխոնջ աշխատանքի համար ՀՀ Շիրակի մարզի Նորշենում (Խարկով) ապրող միակ բնակիչ Վահանդուխտ Մելքոնյանն այսօր շնորհակալագիր եւ դրամական պարգեւ ստացավ: Վարչապետի ուշադրությունից 83-ամյա տատիկը հուզվեց: Ասաց՝ առաջին անգամ նման ուշադրության արժանացավ: «Ապրի Փաշինյանի արեւը, մեռնեմ ես իրան: Որ Փաշինյանին թողնին, ինքն ավելի շատ բաներ կենե, լրիվ էս Հայաստանը կվերականգնե, էսքան տարի էսքան փողեր կերել են, թե չէ հմի Հայաստանը եսիմ ինչ էր դառել, որ չենեին»,- հուզվեց տատիկը:
Վահանդուխտ տատը Խարկով հարս է եկել 60 տարի առաջ: Այդ տարիներին գյուղը շեն է եղել, բազմամարդ: Վերջին տասնամյակներին, սակայն, գյուղն աստիճանաբար դատարկվել է: Դպրոցը փակվել է, մանկապարտեզ չի եղել, մարդիկ էլ հեռացել են: Այսօր գյուղում միայն Վահանդուխտ տատն է, հայ եւ ռուս սահմանապահները: Չի վախենում մենակությունից, ասում է՝ արդեն սովորել, հարմարվել է: Ամուսինը քանի կար, ավելի հեշտ էր կյանքը, երկուսով էին: Երբ բոլորը գյուղից գնացին, եւ Վահանդուխտը մնաց մենակ, վայրկյան անգամ չմտածեց, որ ինքն էլ գնա, իր հինգ երեխաներից մեկի մոտ ապրի:
Ամուր է կպած նա հողին, սկեսրոջը խոստացել է, որ իր տան երդիկից միշտ ծուխ է դուրս գալու: «Նախնիներս օսյաթ են էրել, որ մնամ, ապրիմ, հետո էլ Անին իմ առաջին մայրաքաղաքն է: Կեսուրս ասում էր՝ կբացվի խոմ էս ճամփեն, քըզի կտանիմ մըր Մշու խաս էրգիր: Ու էդպես ես գյուղում կմնամ մինչեւ վերջ: Թոռներս, ծոռներս էլ կսիրեն, գուկան, կմնան»:
Վահանդուխտ Մելքոնյանը գյուղում մենակություն գրեթե չի զգում, ասում է՝ հատկապես այս տարի շատ զբոսաշրջիկների է ընդունել, հյուրասիրել, պատվել, ճանապարհել: «Սաղ տեղերից էլ գուկան, Ամերիկայից, Ֆրանսիայից, շատ գուկան, եռուզեռ կա, բայց որ ճանապարհները սարքեն, լավ կանեն, տուրիստները գալիս, քանի կիլոմետր հեռուն մնում են, ոտքով հասնում են գյուղ»:
Վահանդուխտ տատիկը գյուղում մեղվապահությամբ, անասնապահությամբ է զբաղվում: Բոլորիս սիրով հրավիրում է: Ասում է՝ իր դուռը միշտ բաց է բոլորի առաջ, սեղանը՝ առատ: Գալիք տարում գալ-գնալն էլ հեշտանալու է, այնպես որ, իրեն հյուր չգնալու պատճառ չի լինելու: Շիրակի մարզպետն այսօր հայտարարել է, որ 2020 թվականից վերանալու է անցագրի անհրաժեշտությունը: