Այս տարի կարող էր ավելի շատ ճանապարհ վերանորոգվել, եթե որոշ կապալառուներ լինեին բարեխիղճ. Սուրեն Պապիկյան
2019 թ.-ին մենք կարողացել ենք շուրջ 360 կմ ճանապարհ նորոգել և հիմնանորոգել: Այս մասին այսօր իր տարեկան ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
Նրա պնդմամբ՝ այս թիվը կարող էր ավելի բարձր լինել, եթե համակարգը ստերիլ լիներ:
«Ունեցել ենք ոչ բարեխիղճ կապալառուներ, որոնց նկատմամբ որոշակի պատժամիջոցներ են կիրառվել: 12 եւ 4 կմ երկարություն ունեցող երկու տարբեր օբյեկտների համար նրանք պարտավորություն են ստանձնել եւս մեկ շերտ ասֆալտ տեղադրել, որը կյանքի է կոչվել»,- ասաց Պապիկյանը:
Նա ընդգծեց, որ 2020 թվականն այս ուղղությամբ շարունակելու է լինել հեղափոխական: «Թե՛ ստանդարտացման, թե՛ որակի բարձրացման համար մեծ աշխատանքներ ունենք անելու: Խոսքը մասնավորապես վերաբերում է բիտումի որակի բարձրացմանը՝ ՀՀ սահմանային անցակետերում ստուգող լաբորատոր սարքավորումներ տեղադրելու և բարձր որակի բիտում ներմուծելու համար»,- ասաց նախարարը:
Նա նաև նշեց, որ 2020 թվականին պլանավորել են շուրջ 502 կմ ճանապարհ նորոգել: Նրա պնդմամբ՝ սա լինելու է շարունակական, որովհետեւ կառավարության ստանձնած պարտավորությունն է, որ ՀՀ ճանապարհների 70 տոկոսը լինեն բարվոք, անցանելի եւ արդիական: