Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող քննիչ հանձնաժողովում լսելու են ԶՈՒ ԳՇ պետ Արտակ Դավթյանին
«Հայկական ժամանակ»-ի տեղեկություններով՝ Ապրիլյան պատերազմի հանգամանքներն ուսումնասիրող խորհրդարանական քննիչ հանձնաժողովի հաջորդ հյուրը ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանն է։ Նա այս պաշտոնում նշանակվել է 2018 թվականի մայիսի 24-ին:
Գեներալ-մայոր Արտակ Դավթյանը Ապրիլյան պատերազմի ժամանակ զբաղեցրել է ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ օպերատիվ վարչության պետի պաշտոնը։
Դավթյանն իր հարցազրույցներից մեկում կարծիք էր հայտնել, որ Ազգային ժողովում քառօրյայի հանգամանքները քննելու հարցով ստեղծվելիք հանձնաժողովի բացահայտումների արդյունքում կպարզվեն այնպիսի հանգամանքներ, որ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ոչ թե պատասխանատվության կենթարկվեն, այլ կխրախուսվեն իրենց աշխատանքը լավ կատարելու համար։
Հիշեցնենք՝ նախորդ նիստի հյուրը ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ամենաբարձրաստիճան պաշտոնյան էր՝ նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը, որը շուրջ 4 ժամ պատասխանել է հանձնաժողովականների հարցերին։
Մինչ այս՝ հանձնաժողովը լսել է նաեւ ՀՀ ԶՈՒ հրթիռային զորքերի եւ հրետանու վարչության նախկին պետ, գեներալ-մայոր Ալբերտ Մարդոյանին, ՊԲ ռազմական հետախուզության նախկին պետին, առաջնագծում պատերազմի օրերին մարտական հերթապահություն իրականացրած զինծառայողների, բուժաշխատողի եւ այլոց։
Հանձնաժողովականները մինչեւ ուսումնասիրության ժամկետի ավարտը պատրաստվում են լսել նաեւ ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար, ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովին, ՊՆ ռազմական վերահսկողական ծառայության պետ Մովսես Հակոբյանին, Սերժ Սարգսյանին եւ մոտ 40 այլ նախկին ու ներկա պաշտոնատար անձանց։
Հիշեցնենք՝ քննիչ հանձնաժողովն իր աշխատանքներն սկսել է նախորդ տարվա հունիսին։ Ուսումնասիրության համար հատկացվել էր վեց ամիս ժամկետ, սակայն ուսումնասիրության եւ աշխատանքներն ավարտին հասցնելու համար հանձնաժողովն ԱԺ-ից խնդրեց եւս 6 ամիս։