Քաղաքական մեծամասնությունը խնդիրը բարդում է ժողովրդի վրա այն դեպքում, երբ նախագիծը կարող է ընդունել ԱԺ-ում․ Մարուքյան
Այս երկու տարիների ընթացքում ՀՀ գործող իշխանությունների ո՞ր բարեփոխումներն է տապալել Սահմանադրական դատարանը, վերջին 2 տարիների ընթացքում ՀՀ քանի՞ քաղաքացի է դիմել ՍԴ եւ բախվել անարդարության պատին։ Ազգային ժողովում ՍԴ անդամների վերաբերյալ նախագծի քննարկման ժամանակ դիմելով հիմնական զեկուցող Վահագն Հովակիմյանին՝ հարց հնչեցրեց ԼՀԿ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
Վահագն Հովակիմյանի մոտ տպավորություն եղավ, որ Մարուքյանն իրեն չէր լսում․
«Ես չեմ ասում, որ ՍԴ-ն տապալել է քաղաքացիների դիմումները։ Ես խոսում էի Սահմանադրության երկրորդ հոդվածի՝ իրենց կողմից անտեսված լինելու մասին, տասնամյակներ շարունակ։ Դուք այն ժամանակ, երբ իրավապաշտպան գործունեությամբ եք զբաղվել, այս նույն երեւույթի դեմ եք պայքարել։ Հանրությունն այս ՍԴ-ին չի վստահում։ Չի վստահում այս ՍԴ-ին, որը 20 տարուց ավելի ուղղակի ոտնատակ է տվել ժողովրդի իշխանությունը»,- ասաց Հովակիմյանը։
Ինչ վերաբերում է ՍԴ-ի կողմից բարեփոխումների ընթացքը խաթարելուն, Վահագն Հովակիմյանն ասաց, որ ՍԴ-ի ընդունած մի քանի որոշումների թիրախում Բարձրագույն դատական խորհրդի լիազորությունների կրճատումն է եւ բարեփոխումների հնարավորության չեզոքացումը:
Էդմոն Մարուքյանն էլ արձագանքեց՝ քաղաքական մեծամասնությունը «խնդիրը բարդում է ժողովրդի վրա» այն դեպքում, երբ նախագիծը կարող են ընդունել ԱԺ-ում: