Սահմանադրական փոփոխություններին վերաբերող հարցեր կան, որոնք պարտադիր չէ ուղարկել միջազգային փորձաքննության. Վարդանյան
Նախագահը ստորագրել է հրամանագիրը, նշանակել է հանրաքվեի օրը՝ ապրիլի 5-ին: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Իմ քայլը» խմբագրության պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանը՝ անդրադառնալով ՍԴ 7 անդամների լիազորությունները կասեցնելու համար հանրաքվեին:
Հարցին՝ եթե ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը հանրաքվեի հարցով դիմի ՍԴ, ինչպիսի՞ն կարող են լինել զարգացումները, Վլադիմիր Վարդանյանը պատասխանեց. «Եթե ԱԺ պատգամավորների 1/5-ը դիմի ՍԴ՝ վիճարկելով ԱԺ որոշումը կամ ՀՀ նախագահի հրամանագիրը, ապա ՍԴ-ն է լինելու այն սուբյեկտը, որը որոշելու է՝ կասեցնել, թե ոչ այս գործընթացը»:
Հարցին, թե նախագիծն ուղարկելու են Վենետիկի հանձնաժողով, Վլադիմիր Վարդանյանն արձագանքեց. «Այս հարցը լրացուցիչ քննարկման կարիք ունի, բայց գիտեք մեր մոտեցումը։ Մենք Վենետիկի հանձնաժողովի հետ շատ ակտիվ շարունակում ենք աշխատել։ Ընդամենը օրեր առաջ որոշվեց նաեւ, որ «Կուսակցությունների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու օրինագիծը պետք է ներկայացվի Վենետիկի հանձնաժողովի դատին։
Վենետիկի հանձնաժողովի ղեկավարության հետ ես հանդիպել եմ նախորդ շաբաթ Ստրասբուրգում, քննարկել ենք ձեւավորված սահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովի կազմը, մոտակա աշխատանքները, նաեւ ակնկալել ենք շարունակական աշխատանք հանձնաժողովի հետ։ Բայց քանի որ այս նախագիծը, ըստ էության, վերաբերում է այնպիսի փոփոխության, որի պարագայում Վենետիկի հանձնաժողովի ասելիքը շատ քիչ է, ապա այս հարցի վերաբերյալ վերջնական պատասխան չասեմ։ Կան հարցեր, որոնք վերաբերում են սահմանադրական փոփոխություններին, որոնք անպայման չէ ուղարկել միջազգային փորձաքննության։ Հիմա չեմ բացառում եւ չեմ էլ հաստատում նախագիծը միջազգային փորձաքննության ուղարկելը»,- ասաց Վլադիմիր Վարդանյանը։
Վարդանյանի պնդմամբ՝ ՍԴ-ի հետ վեճը չէր կարող լուծվել ԱԺ-ի որոշմամբ, այն ամբողջությամբ վերաբերում է դատական իշխանությանը, եւ փոփոխման ենթակա է միայն հանրաքվեի միջոցով: «Եթե որեւէ հարցի հետ կապված չունես այլ Սահմանադրական լուծում, եւ եթե ՍԴ-ն այդ հարցով ունի անձնական շահագրգռվածություն, տվյալ պարագայում անիմաստ է հարցն ուղարկել ՍԴ եւ ակնկալել, որ որոշումը կլինի օբյեկտիվ»,- ասաց պատգամավորը՝ հավելելով, որ շատ ողջունելի է, որ ԱԺ-ն, ունենալով լիազորություն այս փոփոխությունը կատարել ինքնուրույն, հարցը դրեց հանրաքվեի եւ թողեց ժողովրդի որոշմանը: