Չեմ պատրաստվում հրաժարական տալ․ ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ Արտակ Դավթյան
ՀՀ զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը չի պատրաստվում հրաժարական տալ: Այս մասին նա հայտարարեց ՀՀ Ազգային ժողովում ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի, Պաշտպանության եւ Անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ փակ նիստից հետո։
«Առաջինը, հրաժարական չեմ պատրաստվում տալ: 2020 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ փետրվարի 17-ը Զինված ուժերում գրանցված 13 մահվան դեպքերից 4-ը դժբախտ պատահարի հետեւանքով են, 4-ը պայմանավորված են ծառայության հետ առնչություն չունեցող հանգամանքներով՝ հիվանդություն, անձնական խնդիրներ, մնացած 5 դեպքերի առթիվ հարուցված են քրեական գործեր, հանգամանքները պարզվում են»,- լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց Արտակ Դավթյանը։
Ի պատասխան լրագրողի հարցի՝ ԶՈՒ-երում զինծառայողների մահվան դեպքերից հետո ինքը քանի անգամ է գնացել զորամասեր՝ հասկանալու այդ դեպքերի պատճառները, ԳՇ պետն ասաց, որ եղել է թե՛ զորամասերում, թե՛ մասնակցել է զինվորների հուղարկավորության արարողություններին։
Հիշեցնենք՝ երեկվանից մամուլը գրում է, որ Արտակ Դավթյանը հրաժարականի դիմում է գրել, բայց ՀՀ վարչապետը չի ստորագրել: