Ոստիկանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու եւ գողության մեջ մեղադրվող երիտասարդը մեղադրանքը մասնակի է ընդունել. պաշտպան
Հոկտեմբերի 16-ին «Հաղթանակ» զբոսայգու մոտակայքում ոստիկան Արմեն Հակոբյանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու եւ գողության համար մեղադրվող 18-ամյա Ս. Գալստյանը մեղադրանքը մասնակի է ընդունել:
«Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում հանրային պաշտպան Աննա Ջուվանովան ասաց, որ նա գողության մեղադրանքի որոշ դրվագներ ընդունել է, որոշները՝ ոչ. «Չի ընդունել նաեւ իշխանության ներկայացուցչին դիմադրություն ցույց տալու մեղադրանքը, եւ մեր ունեցած տեղեկություններով՝ որեւէ փաստական տվյալ չկա, որ իմ պաշտպանյալը կատարած լինի այդ արարքը»: Թե գողության կոնկրետ որ դրվագներով է ընդունել, որով՝ ոչ, պաշտպանը չմանրամասնեց՝ ասելով, որ իր պաշտպանյալի հետ այդ հարցը չի քննարկել:
Դիտարկմանը, որ օրերս ստացված փորձաքննության համաձայն՝ գողության վայրում հայտնաբերված հետքերը համընկել են եղբայրների մատնահետքերի հետ, Աննա Ջուվանովան ասաց. «Դե, դա չի խանգարում, որ նա չընդունի իրեն առաջադրված մեղադրանքը, գուցե հենց Ձեր ասած դրվագով է ընդունում, ես ավելին ասել չեմ կարող»:
Ջուվանովայի խոսքով՝ տեւական ժամանակ է՝ Ս. Գալստյանի մասնակցությամբ քննչական գործողություններ չեն իրականացվում, եւ նախաքննության ավարտը չի երեւում: Հարցին՝ Գալստյանի եւ դեպքի օրը վիրավորում ստացած ոստիկանի միջեւ առերես հարցաքննություն եղե՞լ է, պաշտպանը պատասխանեց. «Չեմ կարող մանրամասն ասել, թե ինչ գործողություններ են իրականացվել, ընդհանուր բնույթի գործողություններ են»:
Աննա Ջուվանովան տեղեկացրեց, որ պատրաստվում է բողոքարկել Ս. Գալստյանի կալանավորման երկարաձգման որոշումը. «Երկարաձգման միջնորդության հիմքում քննիչը դրել էր խոչընդոտելու վտանգն ու լրացուցիչ գործողություններ կատարելու անհրաժեշտությունը: Ս. Գալստյանը մասնակցել է միջնորդության քննությանը, ներկայացրել իր առարկությունը՝ ասելով, որ որեւէ խոչընդոտ չի պատրաստվում ստեղծել»:
Հիշեցնենք՝ օրեր առաջ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի որոշմամբ Ս. Գալստյանի կալանավորման ժամկետը երկարաձգվել է եւս երկու ամսով: Երկարաձգվել է նաեւ նրա անչափահաս եղբոր՝ Հ. Գալստյանի կալանավորման ժամկետը, որը վերջերս ստացված փորձաքննության համաձայն՝ ճանաչվել է մեղսունակ:
Միջադեպը տեղի էր ունեցել 2019 թվականի հոկտեմբերի 16-ի գիշերը «Հաղթանակ» զբոսայգու մոտակայքում: Տեսնելով պարեկային մեքենան՝ եղբայրները դիմել էին փախուստի, իսկ Ոստիկանության ծառայողները հետապնդել էին նրանց եւ Ազատության պողոտայում բռնել։ Եղբայրները դիմադրել էին, ինչի ժամանակ նրանցից մեկը խլել էր ոստիկաններից մեկի հաշվեցուցակային ատրճանակը, կրակել նրանցից մեկի վրա, ատրճանակի բռնակով հարվածել մյուս ոստիկանին, ապա դիմել փախուստի։ Ձախ բազկի շրջանում ստացած հրազենային վնասվածքի հետեւանքով Արաբկիրի պահպանության բաժնի ոստիկան, 38-ամյա Տիգրան Առաքելյանը մահացել էր։ ՀՀ քննչական կոմիտեում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում պարզվել էր, որ առերեւույթ հանցագործություն կատարած եղբայրները դեպքից ժամեր առաջ նաեւ գողություն էին կատարել Արաբկիր վարչական շրջանի գեղեցկության սրահից: