Հայտարարվել է, որ դրամահավաքը կուսակցության ընթացիկ կարիքների համար է. իրավական ու բարոյական որեւէ խնդիր չկա. Պապիկյան
Ապրիլի 5-ին կայանալիք սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեին «ԱՅՈ»-ի նախընտրական ակտիվ քարոզչության փուլը մեկնարկելու է մարտի 2-ից՝ շարունակվելով մինչեւ ապրիլի 3-ը ներառյալ: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց «ԱՅՈ»-ի շտաբի պետ, ՏԿԵ նախարար Սուրեն Պապիկյանը:
Նա նշեց, որ գործադիրի եւ օրենսդիրի այն անդամները, որոնք մասնակցելու են քարոզչությանը, ըստ անհրաժեշտության, կմեկնեն արձակուրդ կամ քարոզարշավին կմասնակցեն աշխատանքային ժամից հետո, նույնը նաեւ՝ մարզերի ներկայացուցիչները:
Սուրեն Պապիկյանն արդեն իսկ արձակուրդում է, սակայն հաջորդ շաբաթվա մեջ այց ունի Վրաստան: Կվերադառնա աշխատանքի, ապա այցից հետո կշարունակի արձակուրդը մինչեւ քարոզչության ավարտը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, որը եւս պատրաստվում է ակտիվորեն մասնակցել քարոզչությանը, նույնպես անհրաժեշտ օրերին կլինի արձակուրդում:
Ասուլիսի ժամանակ լրագրողները հետաքրքրվեցին՝ ինչպես է ստացվել, որ երեկվա դրամահավաք-երեկոյի հրավիրատոմսի վրա գրված է եղել, որ հավաքված գումարն ուղղվելու է նախընտրական քարոզչությանը, իսկ վարչապետն իր ելույթում հայտարարեց՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կարիքների բավարարմանը. օրենքը քարոզչության համար սահմանում է միայն 100 մլն դրամ, իսկ երեկ հավաքագրվել է 205 մլն 500 հազար դրամ:
Սուրեն Պապիկյանը պարզաբանեց, որ դրամահավաքի հեղինակը ՔՊ-ն է, ոչ թե «ԱՅՈ»-ի նախընտրական շտաբը, եւ հրավիրատոմսում հենց առաջին էջին գրված է եղել ՔՊԿ.
«ՔՊԿ-ն որեւէ կերպ որեւէ դրամահավաքի մասնակից նվիրատուի նկատմամբ որեւէ սխալ բան չի արել: Թե՛ իմ, թե՛ վարչապետի հայտարարության մեջ նշվել է, որ դրամահավաքը կուսակցության ընթացիկ կարիքների համար է, եւ, բնականաբար, ամենակարեւոր պատճառն «ԱՅՈ»-ի քարոզչությունն է, եւ դա որեւէ կերպ չի թաքցվել ու կարիք էլ չկար թաքցնելու»,- ասաց շտաբի պետը՝ միեւնույն ժամանակ նշելով, որ եթե դրամահավաք երեկոն կազմակերպած լիներ «ԱՅՈ» քարոզչական խումբը, ապա հարց կառաջանար, թե ինչու է հավաքվել 200 մլն, եւ թե դրա ճակատագիրն է ինչ է լինելու: Բայց, նրա պնդմամբ, հստակ է, որ հասցեատերը ՔՊ-ն է.
«Մենք հրավիրելիս էլ նշել ենք, որ այն կանխիկ գումարը, որը հավաքվել է, մուտքագրվելու է եւ մուտքագրվել է մեր հիմնադրամի նախընտրական հաշվեհամարին: Եթե այն կգերազանցի 100 մլն-ը, կգնա պետբյուջե, բայց եղել է նաեւ ՔՊ-ի հիմնադրամի հաշվեհամարը, որին եւս գումար է ուղարկվել: Իրավական, բարոյական որեւէ խնդիր չկա»,- վստահեցրեց Պապիկյանը: