ԱՄՆ-ում մարտի 1-ի դրությամբ գրանցվել է կորոնավիրուսի ավելի քան 70 դեպք
ԱՄՆ-ում մարտի 1-ի դրությամբ գրանցվել է կորոնավիրուսի ավելի քան 70 դեպք: Վարակված մարդկանց մեծ մասը վերջերս ճամփորդել էր Չինաստան կամ՝ նավարկել «Diamond Princess» նավի մեջ:
Այնուամենայնիվ, գրանցվում են նոր դեպքեր այնպիսի մարդկանց մոտ, որոնք որևէ կապ չեն ունեցել վարակի բռնկման էպիկենտրոնների հետ, ինչը ենթադրում է, որ վիրուսը փոխանցվում է շփման միջոցով, մնում չբացահայտված և տարածվում շաբաթներ շարունակ:
Armenian Center for American Studies-ը հայտնում է, որ անցյալ շաբաթ Նախագահ Դոնալդ Թրամփը փոխնախագահ Մայք Փենսին նշանակեց կորոնավիրուսի դեմ պայքարի հանձնաժողովի ղեկավար՝ վստահեցնելով հանրությանը, որ Սպիտակ Տունը «շատ, շատ պատրաստ է դրան»:
Միևնույն ժամանակ, ՀԴԲ-ն (FBI) 40,000 դոլարի ձեռքերի մաքրման հատուկ հեղուկներ և դիմակներ է պատվիրել, եթե Միացյալ Նահանգներում կորոնոնավիրուսը հայտարարվի «համաճարակ»:
ԱՄՆ-ում արդեն իսկ հաստատվել է կորոնավիրուսից մահվան երկու դեպք, իսկ փոխնախագահ Մայք Փենսը հայտարարել է, որ ավելի շատ մահվան ելքով դեպքեր հնարավոր են, բայց ժողովուրդը պետք է իմանա, որ միջին ամերիկացու համար ռիսկը մնում է ցածր:
Պատկերացնենք՝ հոջողեցիք, հարցնում են՝ ո՞րն է ձեր դիրքորոշումը, ասելո՞ւ եք հայ, Հայաստան, հայրենիք ու Աստված. Գրիգորյան