Մարտական հերթապահություն իրականացրած ուսանողները ավելի շատ զեղչ կստանան. դա կվերաբերի ոչ միայն Ապրիլյանի մասնակիցներին
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունը մշակել է կառավարության որոշման նախագիծ, որով առաջարկվում է մարտական հերթապահություն իրականացրած ուսանողներին բուհերում տրամադրել ուսման վարձի զեղչ նույնիսկ նվազագույն առաջադիմություն ունենալու դեպքում:
Մեզ հետ զրույցում ԿԳՄՍՆ բարձրագույն եւ հետբուհական մասնագիտական կրթության վարչության պետի տեղակալ Լուսինե Գրիգորյանը նշեց, որ նախարարությունը, այնուամենայնիվ, կարեւորում է առաջադիմությունը, եւ ուսանողները պետք է գոնե ձեւավորված ՄՈԳ (միջին որակական գնահատական) ունենան, սակայն նրանց համար ստեղծվում են բարենպաստ պայմաններ:
Եթե այժմ նրանք պետք է որոշակի շեմ հաղթահարեն (օրինակ՝ ՄՈԳ-ը լինի 11 եւ ավելի) նոր նախագծով նվազագույն միավորը բավարար կլինի զեղչի իրավունք ստանալու համար: Գրիգորյանի խոսքով՝ նախարարության նշած սանդղակով ամենացածր միավորը 8-ն է, սակայն բուհերն իրենց հերթին սահմանում են նվազագույն նշաձող:
Նշենք, որ 2018 թվականին ՀՀ կառավարության որոշմամբ նախարարությանը 82 մլն դրամ էր հատկացվել, որպեսզի «Երիտասարդական» հիմնադրամի միջոցով փոխհատուցվեին 2 կատեգորիայի ուսանողների ուսման վարձերը՝ 2 եւ ավելի երեխա ունեցող եւ 2016 թվականի ապրիլի 2-6 ընկած ժամանակահատվածում մարտական հերթապահություն իրականացրած: Այդ գումարները փոխանցվել են, եւ որոշվել է քաղաքականությունը շարունակական դարձնել: Այժմ «Երիտասադարդական» հիմնադրամը լուծարվել է:
Գրիգորյանի խոսքով՝ 2020 թվականի պետական բյուջեում արդեն կան նախատեսված ֆինանսներ, եւ փոխհատուցումը կազմակերպվելու է նախարարության ու բուհերի միջոցով:
Նա հավելեց, որ նախարարությունը պարբերաբար աշխատում է բուհերի ներկայացուցիչների հետ, որոնք սպասվելիք փոփոխության մասին տեղեկացված են, եւ հավելյալ փաստաթղթեր ընդունելու անհրաժեշտություն չկա: Բուհերում այժմ թարմացնում են առկա ցուցակները՝ մինչ ՀՀ կառավարության կողմից որոշումը կընդունվի, այնուհետեւ յուրաքանչյուր բուհ, ըստ ցուցակների, կստանա ֆինանսավորումը:
Գրիգորյանը հույս հայտնեց, որ նախագիծը կընդունվի մարտի վերջին կամ ապրիլի սկզբին, եւ ուսումնական տարվա ավարտին ուսանողներն այդ փոխհատուցումը կստանան: Նա հավաստիացրեց, որը գործընթացը կլինի շարունակական:
Հավելենք, որ որոշումն ընդունվելու դեպքում զեղչը կգործի բոլոր համալսարաններում եւ կվերաբերի ոչ միայն Ապրիլյան պատերազմի, այլեւ մնացած դեպքերում մարտական հերթապահություն իրականացրած ուսանողներին:
Համապատասխան նախագիծը՝ «ՀՀ կառավարության 2006 թվականի հուլիսի 27-ի N 1183 -Ն որոշման մեջ լրացումներ ու փոփոխություններ կատարելու մասին», այժմ տեղադրված է իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման միասնական կայքում (e-draft):