Խորհրդարանն այսօր ընդունել է 2 օրինագիծ. շարունակվում է չորրորդ նստաշրջանի հերթական նիստը
Խորհրդարանում շարունակվում է չորրորդ նստաշրջանի հերթական նիստը: Ազգային ժողովն այսօր առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին օրինագիծը՝ 76 կողմ, 35 դեմ եւ 1 ձեռնպահ ձայներով:
Վարման կարգի վերաբերյալ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը նշեց, որ իրենք դեմ կքվեարկեն այս նախագծին, կներկայացնեն առաջարկություններ, եթե դրանք ընդունվեն, եւ դատավորների անկախության եւ զտման հետ կապված իրենց մտահոգությունները փարատվեն, երկրորդ ընթերցման ժամանակ կողմ կքվեարկեն:
«Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրինագիծը նույնպես ընդունվեց առաջին ընթերցմամբ: Այս օրինագծին կողմ քվեարկեց 92 պատգամավոր, 2-ը՝ դեմ եւ 18 պատգամավոր ձեռնպահ մնաց:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանը վարման կարգի վերաբերյալ հայտարարեց, որ իրենք ձեռնպահ կքվեարկեն, հանդես կգան առաջարկություններով եւ կարտահայտեն իրենց դիրքորոշումը:
Էդմոն Մարուքյան էլ հայտարարեց, որ իրենք կողմ կքվեարկեն, սակայն ունեն առաջարկություն, որը կներկայացնեն մինչեւ օրինագծի երկրորդ ընթերցումը: