Իտալիայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների մի մասը, տեղեկանալով, որ պետք է անցնի կարանտինային ռեժիմ, նախընտրել է չվերադառնալ
18/03/2020 schedule17:50
Երբ Իտալիայում գտնվող ՀՀ քաղաքացիներին տեղեկացրել են, որ նրանք ՀՀ-ում պետք է անցնեն 14-օրյա պարտադիր կարանտինային ռեժիմ, քաղաքացիների մեծ մասը նախընտրել է չվերադառնալ Հայաստան: Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարությունում լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
Նաղդալյանին հիշեցրել էին իր այն հայտարարությունը, որն արել էր մինչ Իտալիայից ՀՀ քաղաքացիների վերադարձը։ Նա մասնավորապես նշել էր, որ Իտալիայում ՀՀ դեսպանության հետ կապ է հաստատել շուրջ 150 քաղաքացի։ Սակայն արդյունքում հատուկ չվերթով ՀՀ վերադարձել է 63 քաղաքացի:
«Եղել են դեպքեր, երբ քաղաքացիները նախընտրել են փնտրել հայրենիք վերադառնալու այլընտրանքային ուղիներ՝ 3-րդ երկրներով, բայց նրանք եւս Հայաստանում հայտնվելիս ենթարկվել են պարտադիր կարանտինային ռեժիմի»,- ասաց ԱԳՆ խոսնակը։