Անհրաժեշտության դեպքում կորոնավիրուսով վարակված անձանց համար կօգտագործվեն մարզային հիվանդանոցները
Հայաստանում կորոնավիրուսով վարակված անձանց սպասարկելու համար հնարավոր է՝ օգտագործվեն նաեւ մարզային հիվանդանոցները, իսկ ավելի վատ սցենարների դեպքում՝ նույնիսկ ոչ բժշկական հաստատությունները:
Ազգային ժողովում այսօր այս մասին հայտարարեց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության անդամ Հրանտ Այվազյանի հարցին:
«Երեւան քաղաքում այս պահին առանձնացված է չորս մասնագիտացված բժշկական կենտրոն՝ «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցը, Օրթոպեդիայի ինստիտուտը, Ոստիկանության հոսպիտալը եւ «Սուրբ Աստվածամայր» բժշկական կենտրոնի ծննդատան մասնաճյուղը: Սրանց գումարային մահճակալային ֆոնդը կազմում է մոտ 650: Իհարկե, կա նաեւ այլ սցենար, որ այս խնդրի համար կարող են առանձնացվել նաեւ մարզային բժշկական հաստատություններ: Այս պահին էլ Վանաձորի եւ Գյումրիի ինֆեկցիոն հիվանդանոցների համապատասխան բաժանմունքներում գտնվում են պացիենտներ, որոնք պրակտիկորեն ախտանշաններ չունեն կամ շատ թեթեւ ախտանշաններ ունեն»,- ասաց Թորոսյանը՝ հավելելով, որ եթե իրավիճակը վատթարանա, կորոնավիրուսով վարակվածների համար մահճակալները կծավալվեն արդեն ոչ բժշկական հաստատություններում:
Անդրադառնալով թոքերի արհեստական օդափոխության սարքերին՝ Թորոսյանը տեղեկացրեց, որ այս պահին ունենք 42 սարք, որից օգտագործվում է միայն մեկը՝ ծանր վիճակում գտնվող պացիենտի համար: Նախարարը վստահեցրեց, որ այս պահին էլ այս սարքերի գնման պրոցեսի մեջ են: