1400 մահճակալ ունենք կորոնավիրուսի համար, բայց դրանց կեսն է զբաղված․ Նիկոլ Փաշինյան
Կորոնավիրուսով հիվանդների համար նախատեսված 1400 մահճակալների միայն մի մասն է օգտագործվում։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 7-ին, ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ժամանակ հայտնեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Առողջապահական համակարգի լարվածությունը նվազել է մի փոքր, համակարգը ադապտացվել է։ Այսօրվա դրությամբ 1400 մահճակալ ունենք կորոնավիրուսի համար, բայց դրանց կեսն է միայն զբաղված, ինչը նշանակում է, որ մենք շատ լարված չենք եւ կարող ենք ասել՝ նաեւ լավ է նրանով, որ ծայրահեղ ծանր դեպքերի նվազում ունեցանք: Երկու հոգի, որ ծայրահեղ ծանր էին, ավելի լավ վիճակում են այժմ: Վիճակագրությունը մեզ հուշում է, որ հնարավոր է՝ սահմանափակումների մեր քաղաքականությունն արդյունավետ է, եւ խնդրում եմ այս շաբաթվա ընթացքում առավել խստությամբ եւ լրջությամբ պահել սահամանափակումները, որ կարողանանք երկուշաբթի օրվանից ռեժիմի թուլացման մարտավարություն որդեգրել, եթե վիճակագրությունը նման բանի հնավարություն տա»,- ասաց նա։
Վարչապետը նաեւ նշեց, որ Վանաձորից ստացված բազմաթիվ ահազանգերի հիման վրա՝ ուսումնասիրվում են թանկացումները, մասնավորապես՝ հացի շուկայում: Նախքան ուղիղ եթերը եղել է նիստ, քննարկվել է Վանաձորում հացի թանկացումը, եւ ՏՄՊՊՀ-ն կզբաղվի ահազանգերով: