ԵՄ ներկայացուցիչները քննադատել են Թուրքիայում 90 հազար բանտարկյալների ազատ արձակման որոշումը
Եվրախորհրդարանում Թուրքիայի հարցերով նոր զեկուցող Նաչո Սանչես Ամորը եւ ԵՄ-Թուրքիա խորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Սերգեյ Լագոդինսկին անդրադարձել են Թուրքիայի խորհրդարանի ընդունած նոր օրենքին, որով նախատեսվում է շուրջ 90․000 բանտարկյալի ազատ արձակել:
Բանն այն է, որ ազատ արձակվողների թվում չկան ազատազրկված լրագրողներ, մտավորականներ, քաղբանտարկյալներ եւ ուսանողներ։
Քաղաքական գործիչները համաներման այդ շրջանակը բավարար չեն համարում եւ կարծում են՝ քաղաքական ակտիվություն ցուցաբերելու համար կալանավորվածները եւ դատապարտյալները մեծ հիասթափություն են ապրել։
ԵՄ ներկայացուցիչները հաղորդագրություն են տարածել, որտեղ նշել են, թե հուսով էին՝ Թուրքիայի իշխանությունները արդարության տեսանկյունից կգործեին, եւ ազատ կարձակվեին առաջին հերթին մտավորականներն ու լրագրողները, որոնք բանտարկվել են ոչ թե ծանր հանցանքների, այլ խոսքի ազատության համար:
Ամորը և Լագոդինսկին ուշադրություն են հրավիրել մարդաշատ բանտերում առկա համավարկի սպառնալիքի վրա։ Նրանք ՄԻԵԴ-ից պահանջել են, որ արագացնեն Թուրքիային առնչվող դատական գործերի քննությունը եւ կոչ են արել ԵՄ անդամ պետությունների կառավարության անդամներին, որ թեմայի շուրջ զրուցեն թուրքական իշխանությունների հետ։