ԱԺ-ն արտահերթ նիստ է հրավիրել Կառավարության նախաձեռնությամբ․ օրակարգում 3 հարց է
Կառավարության նախաձեռնությամբ այսօր ԱԺ-ում հրավիրվել է արտահերթ նիստ՝ 24-ժամյա ընդունման ռեժիմով։ ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը ներկայացրեց, որ Կառավարությունը ներկայացրել է 3 օրենքի նախագիծ, որոնք բոլորն էլ ծագել են՝ համավարակի ազդեցության հանգամանքով պայմանավորված։
Ըստ առաջին օրինագծի՝ առաջարկվում է 2020 թվականի բյուջեի մասին օրենքում կատարել փոփոխություն՝ նպատակ ունենալով համարժեքորեն համավարակի ազդեցությանը հակազդելու համար նախադրյալներ ստեղծել։ Ջանջուղազյանի պնդմամբ՝ թեպետ կար տեսակետ, որ արտակարգ դրության իրավական ռեժիմը տալիս է հնարավորություն նաեւ առանց օրենքի նախագծի առաջ ընթանալ, բայց իրենք որոշել են հավատարիմ մնալ որդեգրված քաղաքականությանը, լինել առավելագույնս թափանցիկ եւ հրապարակային։
Օրակարգում ներառված հաջորդ օրենքի նախագծով առաջարկվում են որոշակի փոփոխություններ՝ արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի հետ կապված հարաբերությունների մասով։ «Նախատեսվում է արտակարգ դրության սահմանափակումների իրավիճակային դեպքերի սահմանում եւ սահմանափակումների պայմանով կիրառման հնարավորությունն է նախատեսվում ձեւավորել»,- ասաց նախարարը։
Վերջին օրենքի նախագծով էլ առաջարկվում է վերանայումներ կատարել աշխատանքային հարաբերությունները կանոնակարգող իրավական ակտում՝ նպատակ ունենալով կրկին համարժեքորեն արտացոլել այն փոփոխությունները, որոնց անհրաժեշտությունը ծագել է համավարակի հետեւաքնով աշխատանքային հարաբերությունների շրջանում։ Ինչպես ներկայացրեց Ջանջուղազյանը, այս օրինագծով կարգավորվում են հեռավար աշխատանքի հետ կապված հարաբերությունները, հարկադիր պարապուրդի եւ աշխատանքային պայմանագրի լուծման սահմանափակումները, նախատեսվում են որոշակի պատասխանատվության միջոցներ։