Կորոնավիրուսից բացի՝ այլ սուր-շնչառական վարակ գրեթե չենք ունեցել. մահացության մակարդակն իջել է
Այս տարվա հիվանդացության եւ մահացության թվերը պատրաստ կլինեն եկող տարվա կեսերին, սակայն սուր-շնչառական վարակների դեպքերը, եթե չհաշվենք կորոնավիրուսը, շատ են քչացել: Այսօր ասուլիսում Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը նշեց, որ այս տարի սուր-շնչառական այլ վարակներ գրեթե չեն շրջանառվել Հայաստանում, այլ եղել է միայն կորոնավիրուսային վարակը: «Սա պայմանավորված է ընդհանուր կանոնների պահպանմամբ՝ սոցիալական հեռավորության եւ դիմակների կրումով: Մահացության թվերն անցյալ տարվա համեմատությամբ դեպի դրականն են. այս տարվա վերջին երեք ամիսներին մահացությունն ավելի ցածր է»,- ասաց նա:
Թորոսյանի խոսքով՝ քիչ են տրավմաների հետեւանքով մահվան դեպքերը, բավական ժամանակ ավտոտրանսպորտն ավելի քիչ է երթեւեկել, եւ ավելի քիչ են եղել ավտովթարներ, մարդկանց շարժունակության իջեցման պարագայում այլ կենցաղային, փողոցային, շինարարական տրավմատիզմն է փոքրացել, եւ հիմա օրական միջին մահացության ցուցանիշն ավելի փոքր է: «Մայիսի առաջին 17 օրերին նախորդ տարվա համեմատ մեկ օրում միջինը 75 դեպքի դիմաց այս տարի ունենք 69 թիվը: Դա, իհարկե, լավ է ընդհանուր մահացության իջեցման ֆոնի վրա, սակայն մեզ չպիտի որեւէ ձեւով հույս ներշնչի, որ սա ընդունելի իրավիճակ է, եւ կարող ենք ոչինչ չանել: Ընդհակառակը, պիտի մեր տիտանական ջանքերը կարողանանք պահել, որ այս արդյունքները պահպանվեն, այլապես կունենանք այնպիսի վիճակ, ինչպես Իտալիայում կամ Իսպանիայում էր, երբ մեր օրում մահերի թիվը միջինից 50-ով ավելին էր»: