Կառավարությունը որոշեց երկարաձգել արտակարգ դրության ժամկետը մինչեւ հուլիսի 13-ը
Կառավարությունը որոշեց երկարաձգել 2020 թվականի մարտի 16-ին հայտարարված եւ մինչեւ հունիսի 13-ը երկարաձգված արտակարգ դրության ժամկետը՝ մինչեւ 2020 թվականի հուլիսի 13-ը ժամը 17։00-ն։ Սա արդեն երրորդ երկարաձգումն է։ Նշենք, որ հարցն այսօր կքննարկվի Ազգային ժողովի հատուկ նիստում։
Հարցը զեկուցող Ռուստամ Բադասյանն ասաց, որ նախագծով որոշակի փոփոխություններ են կատարվել։
«Նախ առաջարկվում է արտակարգ դրության ընթացքում սահմանափակել հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության լիազորությունները, որ վերջինս հնարավորություն ունենա՝ արգելանք չդրնել կամ բռնագանձում չտարածել՝ այն դրամական միջոցների վրա, որոնք տրամադրվել են ֆիզիկական կամ իրավաբանական անձանց կողմից՝ այլ ֆիզիկական անձանց՝ կորոնավիրուսի հետեւանքով սոցիալական խնդիրների առաջացումը կանխարգելելու կամ կորոնավիրուսի հետեւանքները չեզոքացնելու համար։ Ունենք հիմա նման դեպքեր, երբ իրավաբանական անձինք որոշակի սոցիալական աջակցություն են տալիս որոշակի խմբերի եւ քանի որ հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունն արդեն արգելանքներ էր դրել կատարողական վարույթի շրջանակներում՝ նշված սոցիալական աջակցությունը չի ծառայում իր նպատակին՝ դրա համար այս փոփոխությունն ենք առաջարկել»,- ասաց Բադասյանը։
Նա ընդգծեց՝ հանվել է համաճարականաբանական լարված իրավիճակ ունեցող երկրների ցանկ սահմանելու իմպերատիվ պահանջը՝ դա թողնելով ըստ իրավիճակի առողջապահության նախարարի կողմից սահմանելուն։
«Ի տարբերություն առկա կարգավորման, երբ պարետի որոշմամբ պետք է սահմանվեն այն տարածքները, որտեղ արգելվում է հանրային միջոցառումների կազմակերպումը, անցկացումը եւ դրանց մասնակցությունը, կառավարության որոշման մակարդակով առաջարկվում է հստակեցնել, որ արգելքը ներկայումս տարածվում է ՀՀ ողջ տարածքում, իսկ պարետը այս արգելքից կարող է բացառություններ նախատեսել։ Եվ հստակեցվել է տնտեսական գործունեություն իրականացնող առանձին սուբյեկտների գործունեության սահմանափակման հնարավորությունը՝ նաեւ նրանց աշխատակիցների մոտ վարակի առկայության հայտնաբերման կամ դրա կասկածի դեպքում»,- նշեց նախարարը։