Պիտի մեր ծանր եւ ծայրահեղ ծանր անձանց թվին շատ ուշադրություն դարձնենք. այս դեպքերի մահացության տոկոսն է մեծ
Մենք հզորությունները զարգացնելուն զուգընթաց պիտի մեր ծանր եւ ծայրահեղ ծանր անձանց թվին շատ ուշադրություն դարձնենք. այսօր ճեպազրույցում նշեց Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:  «Այո, մենք կկարողանանք, ենթադրենք, նոր ռեանիմացիոն մահճակալներ բացելով եւս 100 կամ 150 դեպք սպասարկել, բայց ծանր եւ ծայրահեղ ծանր դեպքերի մահացության տոկոսը շատ մեծ է. այո, նաեւ՝ ծանրերի: Հետեւաբար, մեծ թվերը բերում են նաեւ մահացության մեծ ցուցանիշի: Հետեւաբար, միեւնույնն է, բոլոր գործողությունները պետք է միտված լինեն թվերի զսպմանը եւ ոչ թե՝ միայն հզորությունների ավելացմանը»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով կանխատեսումների մասին հարցին՝ նա նշեց, որ դրանք չեն կարող բացարձակ ճշգրիտ լինել, քանի որ ընթացքում եւս փոխվում են գործոն հանդիսացող տվյալներ: «15 հազար դեպքի մենք պիտի հասած լինեինք հունիսի 9-ին, բայց հասել ենք 12-ին: Դա լավ է, որ ուշ ենք հասել, բայց միեւնույնն է, դա մեծ թիվ է, եւ դա պիտի փորձենք իջեցնել»,- ասաց նա:
Բժշկական տերմինով ասած, հիվանդների սորտավորմանը՝ տրիաժին անդրադառնալով՝ Արսեն Թորոսյանն ասաց, որ դա իրականացվել է հենց սկզբից: «Պացիենտի վիճակի գնահատումից անմիջապես հետո որոշվում է, թե նա ինչ բուժօգնություն պիտի ստանա: Եվ հիմա տրիաժի սկզբունքներն այնպիսին են, որ թեթեւ եւ միջին ծանրության դեպքերը բուժումը ստանալու են տանը: Դա է քաղաքականությունը մեր եւ ամբողջ աշխարհի: Նրանք մնալու են տեղամասային բժշկի-թերապեւտի հսկողության տակ. եթե շատ թեթեւ են, ոչ մեկի հսկողությունն էլ պետք չէ: Այո, պիտի զարգացնենք պոլիկլինիկաները, այդ աշխատանքը պիտի անեն նաեւ համայնքներն ու ՏԻՄ մարմինները: Քանի որ պոլիկլինիկաները համայնքային ենթակայության են, ՏԻՄ ենթակայության են, դա զարգացնելու ուղղությամբ պետք է աշխատեն նաեւ այդ մարմինները»,- նշեց Թորոսյանը: