Էս նեյնիմներին պետք է վերջ տաք, ով չի ուզում իր տվյալը հրապարակվի, մի դիմեք այս օգնության համար․ վարչապետ
Կորոնավիրուսի տնտեսական հետեւանքների չեզոքացման 20-րդ միջացառման շահառուների ցանկը պետք է հրապարակվի։ Այս մասին այսօր ՀՀ կառավարության նիստում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Արդարադատության փոխնախարար Վահե Դանիելյանը կարծիք էր հնչեցրել, որ հաշվի առնելով այն, որ անձնական տվյալները գաղտնի են, նպատակահարմար չէ դա հրապարակել։
«Սա նրա համար է, որ չարաշահումներ թույլ չտանք: Պիտի կետ լինի, որ մարդը համաձայն է իր անձնական տվյալների հրապարակմանը: Եթե մարդը համաձայն չի, ինչո՞ւ համաձայն չի, եթե տուժած ոլորտի աշխատող է, ուրեմն պետք է համաձայնություն լինի: Եթե չի ուզում, որ իր անձնական տվյալը հրապարակենք, ուրեմն մարդը թափանցիկության խնդիր ունի, ուրեմն ասենք ինքը մեծահարուստ է եւ չի ուզում հարեւանն իմանա, որ ինքը պետությունից 68 հազար դրամ աջակցություն է ստացել: Երբեմն իմ մոտ տպավորություն է, որ օրենքներն այնպես են ընդունված, որ հատուկ հնարավոր չլինի արդյունավետ աշխատել, որ հնարավոր լինի ծանոթ, ընկեր, հորեղբոր տղա մտցնել ցուցակ, փողերը մեջ-մեջ անել: Ոչ, պետք է հրապարակվի, եթե չի հրապարակվելու, այս միջոցառումը չենք անում եւ վերջ: Կամ էլ թե չէ հեսա ասենք՝ չենք հրապարակում, կսկսեն սոցիալական ցանցերում, թերթերում գրել, որ ստացած 32 հազարից 45 հազարը վարչապետի հորոխպոր տղերքն են, մնացած 85 հազարը՝ փոխվարչապետերի, նախարարների։ Մի հատ էլ դուրս գան ասեն՝ ոչ մեկ օգնություն չի ստացել։ Դուք որ սովոր եք եղել նախկինում բրաբուսների շարասյունով գնաք ամսական նպաստ ստանալու, հիմա չեք ստանում, նշանակում ա ոչ մեկ չի՞ ստացել։ Պայմանը հետեւյալն է՝ կամ հրապարակվում է, կամ միջոցառումը չի արվում»,- հայտարարեց վարչապետը:
Փաշինյանն ընդգծեց՝ անձնական տվյալները սրբորեն պաշտպանում են, դրա համար հանրության մի ստվար զանգվածը չի հավատում, որ ՀՀ-ում կորոնավիրուսից մահացած մարդիկ կան, որ վերակենդանացման բաժանմունքում գտնվող մարդիկ կան:
«Էս նեյնիմներին պետք է վերջ տաք, հրապարակեք հասցե առ հասցե: Հրապարակեք էն մարդկանց հասցեները, որոնք առավոտից երեկո կորոնավիրուսի դեմ խոսում են, ընտանիքի անդամների կեսը հիվանդ ա: Ով չի ուզում իր տվյալը հրապարակվի, մի դիմեք այս օգնության համար»,- ասաց վարչապետը:
Նա նշեց, որ երբ ոստիկանությունը մեկին բերման է ենթարկում, ինչ-որ մեկը մտնում է ուղիղ եթեր, բոլորին ցույց է տալիս, եւ այդ ժամանակ ոչ ոք չի հիշում, որ անձնական տվյալի գաղտնիության խնդիր կա:
«Իսկ երբ ցույց ես տալիս դրանից առաջ նույն քաղաքացու օրինախախտումը, լկտի վերաբերմունքը ոստիկանության աշխատողի հետ, ասում են՝ անձնական տվյալները խախտել ես: Էս ժամանակակից իրավաբանության մեջ ամեն օր մի տարօրինակ բանի ենք հանդիպում: Որ խնդիրն ուզում ես լուծես, ասում են՝ չէ, մի լուծեք, դա ինչ-որ կոնվենցիայի խախտում է»,- ասաց Փաշինյանը: