Գեւորգ Լոռեցյանը բերվեց դատարան. առաջին նիստը հետաձգվեց
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթ նստավայրում՝ դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ հետաձգվեց ԿԳՄՍ նախկին փոխնախարար Գեւորգ Լոռեցյանի եւ մյուսների գործով առաջին դատական նիստը։ Աշխատանքային ծանրաբեռնվածության պատճառով դատարան չէր ներկայացել ամբաստանյալ Էդուարդ Հովհաննիսյանի պաշտպան Սասուն Ռաֆայելյանը, ինչով պայմանավորված՝ ամբաստանյալը խնդրեց հետաձգել նիստը։ Գեւորգ Լոռեցյանի պաշտպան Լեւոն Սահակյանը նշեց, որ դատարանին միջնորդություն է ներկայացել Լոռեցյանի հեռախոսային խոսակցությունների արգելքը վերացնելու մասին եւ խնդրեց քննարկել այն այսօրվա նիստի ընթացքում, սակայն դատախազն առարկեց դրա դեմ՝ ասելով, որ եթե ամբաստանյալներից մեկը ցանկանում է նիստին մասնակցել իր պաշտպանի հետ, ապա բոլոր միջնորդությունները պետք է քննարկվեն նրա ներկայությամբ։
Դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանը որոշեց միջնորդությունը քննարկել հաջորդ նիստին։ Նույնը օրը քննարկվելու է նաեւ ամբաստանյալ Էդուարդ Հովհաննիսյանի թարգմանչի ներգրավման հարցը. նախաքննության ընթացքում Հովհաննիսյանը օգտվել է թարգմանչի ծառայություններից, քանի որ լիարժեք չի տիրապետում հայերեն գրավոր խոսքին։ Հաջորդ դատական նիստը նշանակվեց հոկտեմբերի 2-ին։ Նախկին փոխնախարար Գեւորգ Լոռեցյանը, հիշեցնենք, մեղադրվում է 2 միլիոն կաշառք ստանալու համար։ Նրան օժանդակելու համար մեղադրվում է ԿԳՄՍՆ վարորդ Էդուարդ Հովհաննիսյանը։
Գործով երրորդ ամբաստանյալն էլ Հրաչիկ Քանանյանն է, որը մեղադրվում է Գևորգ Լոռեցյանին առանձնապես խոշոր չափի կաշառք խոստանալու համար։
Լրագրողների հարցին ի պատասխան՝ Հրաչիկ Քանանյանն այսօր նշեց, որ առաջադրված մեղադրանքում իրեն մեղավոր չի ճանաչել։ Նա հրաժարվել է ցուցմունք տալուց։ Առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում նաեւ Գեւորգ Լոռեցյանը։
Նշենք, որ լրագրողները նիստին հետեւում էին դահլիճի ապակիների մյուս կողմից, որտեղից ձայնը բավարար լսելի չէր։ Նրանց բազմաթիվ բողոքներին, սակայն, լուծում չտրվեց. կարճատեւ նիստի ընթացքում ձայնի լիարժեք հնչեղությունը այդպես էլ չապահովվեց։