ՍԴ նախագահի թեկնածու առայժմ չկա․ Վահե Գրիգորյան
Այսօր Սահմանադրական դատարանում դատավորները պետք է ընտրեն ՍԴ նախագահին եւ փոխնախագահին։ Տեսականորեն ՍԴ 9 անդամներից յուրաքանչյուրը կարող է ե՛ւ ինքնաառաջադրվել, ե՛ւ առաջադրել այլ թեկնածուի:
ՍԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանը նիստից առաջ հրաժարվեց որեւէ մեկնաբանություն տալ, բայց եւ շեշտեց, որ առայժմ որեւէ թեկնածու չկա։ Նա նաեւ հայտնեց, որ իրենց մեջ որեւէ քննարկում չի եղել՝ կապված, թե ում են նրանք ընտրելու։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ ԱԺ-ն ընտրեց ՍԴ երեք դատավորներին՝ Երվանդ Խունդկարյանին, Էդգար Շաթիրյանին, Արթուր Վաղարշյանին։ Այսպիսով՝ ՍԴ կազմը ամբողջովին համալրվեց, եւ այսօր նաեւ պարզ կդառնա, թե ով է լինելու ՍԴ նախագահը։ Հավելենք նաեւ, որ ՍԴ նախագահի պաշտոնը թափուր է սահմանադրական վերջին փոփոխություններից հետո, որի արդյունքում Հրայր Թովմասյանը լքեց այդ պաշտոնը՝ դառնալով ՍԴ անդամ: Ներկայումս ՍԴ նախագահի պարտականությունները ժամանակավորապես կատարում է դատարանի ամենատարիքով դատավորը՝ Աշոտ Խաչատրյանը: