Մի քանի օրից Երեւան կժամանեն ԵԱՏՄ անդամ պետությունների վարչապետները. խորհրդի նիստի հետաձգման մասին խոսք չկա
Հոկտեմբերի 9-ին Երեւանում սպասվող ԵԱՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստի նախապատրաստական աշխատանքները սկսվել են: Այսօր արդեն Երեւան են ժամանել նիստը նախապատրաստող խմբի անդամները:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանից հետաքրքրվեցինք, թե կա՞ որեւէ երկիր, որը հրաժարվել է նիստին մասնակցել: ԱԳՆ խոսնակն ասաց, որ ինքը նման տեղեկություն չունի:
Նիստի հետաձգման մասին առավել եւս խոսք չկա. «Բոլոր աշխատանքները բնականոն հունով ընթանում են»,- հավելեց Նաղդալյանը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ԱԳՆ-ից ՀԺ-ին հայտնել էին, որ սեպտեմբերի 9-ին ստացվել է պաշտոնական տեղեկատվություն առ այն, որ ԵԱՏՄ բոլոր անդամ պետությունները համաձայնեցրել են Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հերթական նիստը՝ ս.թ. հոկտեմբերի 8-9-ը Երեւանում անցկացնելու հայկական կողմի առաջարկը:
ԵԱՏՄ անդամ պետությունների վարչապետների մասնակցությամբ նիստը տեղի է ունենալու Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: ԵԱՏՄ անդամ երկրներն են Հայաստանը, Բելառուսը, Ղազախստանը, Ղրղզստանը եւ Ռուսաստանը։ Դիտորդի կարգավիճակով նիստերին մասնակցում է նաեւ Մոլդովան։