Մոտեցել ենք գերիների փոխանակման, մեր գերիների վերադարձի գործընթացի մեկնարկին․ Փաշինյան
Մենք ընդհուպ մոտեցել ենք գերիների փոխանակման, մեր գերիների վերադարձի գործընթացի մեկնարկին։ Ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերի ընթացքում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Շատ շուտով մենք սպասում ենք մեր գերիների պաշտոնապես հաստատված խմբի վերադարձի մեկնարկին։ Մեր մտածումը հետևյալն է․ այս փուլում պետք է սկսենք վերադարձնել այն գերիներին, որոնց գերեվարված լինելու փաստը պաշտոնապես հաստատված է Ադրբեջանի և Կարմիր խաչի կողմից, որից հետո ավելի շատ կկենտրոնանանք գտնվելու վայրը անհայտ մեր եղբայրների փնտրտուքի վրա, որոնց մի մասը հնարավոր է՝ գերեվարված լինեն։ Սա նույնպես շատ բարդ գործընթաց է, և այստեղ էլ ակնկալում եմ մեր քաղաքացիների, առավել ևս՝ գտնվելու վայրն անհայտ մեր եղբայրների ընտանիքների անդամների ըմբռնումը։
Նոր թափով պիտի տեղի ունենան նաև զոհվածների մարմինների փնտրտուքը և չճանաչված մարմինների ճանաչման գործընթացը, և ամեն ինչ արվում է՝ այս գործընթացը օր առաջ ավարտելու համար, բայց, ցավոք, մինչև տարեվերջ չենք կարողանա այն լրիվ ավարտել։
Ոզում եմ ընդգծել նաև, որ գտնվելու վայրը անհայտ մեր եղբայրների որոնողական աշխատանքների համար ընդհանուր առմամբ շատ կարևոր է միջավայրի բարելավումը, որպեսզի ընդհանուր միջավայրի բարելավում տեղի ունենա, որովհետև, ինչպես հասկանում եք, այդ պրոցեսի արդյունավետությունը միայն մեզնից չէ կախված, և մենք քայլեր են ձեռնարկում, որպեսզի միջավայրը բարելավի և այդ հարցերում կարողանանք աշխատել առավել արդյունավետ»։
Վարչապետը ևս մեկ անգամ հավաստիացրեց՝ մարմինների որոնման, ճանաչման, անհետ կորածների գտնվելու վայրի պարզաբանման աշխատանքները ավելի ինտենսիվ կդառնան։ Այս գոծընթացը նոյեմբերիի 18-ին հրապարակված ճանապարհային քարտեզի կարևոր մասն է և չի կարող ոչ մի րոպե կանգ առնել»։