Հին Թաղերի  շրջափակումից դուրս եկած հայ 30 զինծառայողները փակել են Երևան-Գյումրի մայրուղու Ազատանի հատվածը
16/12/2020 schedule15:35
Երևան-Գյումրի Ազատանի հատվածում ճանապարհը փակ է: Մեծաթիվ մեքենաներ, զինվորականներ ու քաղաքացիական անձինք են հավաքված: Ճանապարհը փակել են Արցախի Հին Թաղերի ադրբեջանական շրջափակումից դուրս եկած հայ զինծառայողները:
30 զինծառայողի հաջողվել է դուրս գալ շրջափակումից և հասնել տուն: Լրագրողների հետ զրույցում նրանք պատմեցին, որ տարածքից դուրս գալու համար թշնամին իրենց մինչև ժամը 05:00-ն ժամանակ է տվել:
Ըստ զինծառայողների՝ ադրբեջանական խումբը 1500 հոգուց է եղել բաղկացած, նրանց շարքերում «Յաշմա» հատուկ խմբավորումն է գործել։
«Մեր հրամանատար Արսեն Ղազարյանը հետներս կանգնած պոստ էր պահում, ամեն ինչ Թուրքի հետ խոսաց, պայմանավորվեց, որ կարողանայինք դուրս գալ: Թուրք հալով կըսեին` մենք կսպասենք, դուք դուրս եկեք, մենք չենք կրակե։ Մինչև ժամը հինգը մեզ ժամանակ տվեցին»,- պատմեց նրանցից մեկը:
Նրանցից բացի՝ նույն հատվածում ևս 60 զինծառայող է եղել: Փորձել են ադրբեջանցիներից ավելի շատ ժամանակ խնդրել, որպեսզի նրանք էլ հասցնեն դուրս գալ: Չեն հասցրել:
«6-ին տաս պակաս թուրքերը սկսեցին օդ կրակել, նախազգուշացնել, որ դուրս գանք։ Արսեն Ղազարյանը նորից գնաց բանակցելու։ Մենք կարողացանք դուրս գալ, ընդամենը երկու վիրավոր ունեցանք։ Ինքը մեզ հետ բերեց, բայց ինքը մնաց էնտեղ՝ մեր մյուս զինվորների կողքին։ Հերոս հրամանատար է»,- պատմեցին նրանք:
Ներկա պահին ճանապարհը փակել և պահանջում են, որ արվի հնարավոր ամեն ինչ՝ 60 զինծառայողներին և հրամանատարին անվնաս վերադարձնելու համար: Զինծառայողներին նաև Ազատանի և այլ համայնքների բնակիչներն են միացել:
Հիշեցնենք՝ ՊԲ-ն տեղեկացրել է, որ երեկ երեկոյան դեռևս անհայտ պայմաններում կորել է կապը Հադրութի Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերի ուղղությամբ տեղակայված ԱՀ ՊԲ մի քանի մարտական դիրքերի անձնակազմի հետ։ Ողջ գիշեր և այսօր առավոտյան շարունակվել են որոնողական աշխատանքները։
Նշվում է, որ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի միջնորդությամբ գործուն քայլեր են իրականացվում՝ պարզելու հայ զինվորականների գերեվարման հավանականությունը, դրա հաստատվելու դեպքում անհրաժեշտ գործողություններ ձեռնարկելու համար։