Սյունեցիները փակել են Կապանի օդանավակայանի հարակից ճանապարհը՝ հանուն Սյունիքի անվտանգության երաշխիքների (տեսանյութ)
17/12/2020 schedule14:25
Սյունեցիները այսօր առավոտից փակել են Կապանի օդանավակայանի հարակից տարածքը։
Ակցիայի մասնակից, «Քաջարան» հասարակական կազմակերպության փոխնախագահ Դավիթ Համբարձումյանը «Հայկական ժամանակ»-ի հետ զրույցում նշեց, որ ակցիան ոչ քաղաքական է, հանուն Սյունիքի անվտանգության երաշխիքների։
Նա տեղեկացրեց՝ հրաման է եկել, որ կամավորականները հետ գան Կապանի օդանավակայանի մոտ գտնվող դիրքերից, որի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ կարող է անցնել Գորիս-Կապան ճանապարհի մի հատվածը։
«Մենք ստեղից ուրիշ տեղ չենք գնա, իրենց հետ քիթ քթի ապրել չենք կարող։ Թող գոնե այդ տարածքի 4-5 կիլոմետրը դարձնեն չեզոք գոտի՝ ո՛չ իրենց, ո՛չ մեզ։ Ամեն օր մի բան տեղի կունենա, իրենք կսադրեն, կամ մենք կսադրենք, մեկը կգնա գիշերով մեկին կմորթի»։
Սյունեցիներրը պահանջում են, որ պատկան մարմինները պարզաբանումներ ներկայացնեն իրենց և անվտանգության երաշխիքներ տան։
Դավիթ Համբարձումյանը նաև ասաց, որ, չնայած ճանապարհը փակել են, բայց շտապօգնության և ԱԻՆ-ի մեքենաներին թույլ են տալիս անցնել։
Մարզի բնակիչները նաև նշում են, որ, ըստ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, կողմերը կանգնում են իրենց զբաղեցրած դիրքերի վրա, սակայն, ըստ քաղաքացիների, վերջին օրերին տեղի ունեցող իրադարձությունները այդ մասին չեն վկայում։
Հիշեցնենք, որ երեկ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում անդրադառնալով Սյունիքի մարզում ստեղծված իրավիճակին, նշել էր, որ Գորիսը Կապանին միացնող հիմնական ճանապարհը Խորհրդային միության ժամանակներից գոյություն ունեցող սահմանի տրամաբանությամբ 21 կմ-ոց հատվածն այդ ճանապարհի երբեմն տեղ-տեղ դուրս է գալիս Հայաստանի տարածքից։