Մահացել է դերասան, բեմադրիչ Վիգեն Ստեփանյանը. նա երկու օր անգիտակից վիճակում հիվանդանոցում էր
68 տարեկանում մահացել է դերասան, բեմադրիչ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Վիգեն Ստեփանյանը։ Դերասանը մահացել է կաթվածից: Այս մասին «Հայկական ժամանակի» հետ զրույցում հայտնեց Թատերական գործիչների միության և Հակոբ Պարոնյանի անվան թատրոնի գլխավոր ռեժիսոր Հակոբ Ղազանչյանը։
«Մոտավորապես մեկ ժամ առաջ «Հերացի» թիվ 1 հիվանդանոցային համալիրում է մահացել: Երկու օր էր՝ անգիտակից պառկած էր, բժիշկները հույս չէին տալիս, այսինքն՝ վատ լուրի սպասում էինք»,- նշեց Ղազանչյանը՝ հավելելով, որ Վիգեն Ստեփանյանը սրտի ծանր վիրահատություն էր տարել 7-8 տարի առաջ, շաքարն էր բարձր, ինքն էլ իրեն լավ չէր հետևում:
Հոգեհանգստյան և հուղարկավորման մանրամասների վերաբերյալ Ղազանչյանը ասաց, որ առայժ չունի տեղեկություններ: «Առայժմ ոչ մի բան չեմ կարող ասել, կարծում եմ՝ երկու ժամից պարզ կլինի»:
Վիգեն Ստեփանյանը 5 տարի աշխատել է Երևանի Կ․ Ստանիսլավսկու անվան թատրոնին կից դերասանական ստուդիայում, 1977-1989 թվականներին՝ Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում։
1989 թվականին հիմնել է «Արձագանք» թատրոն-ստուդիան, որը 1991 թվականին հիմք դարձավ «Մետրո» թատրոնի, և մինչև 1994 թվականը եղել է թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարն ու տնօրենը։ 1994-2003 թվականներին աշխատել է Լիբանանում։ 2003 թվականին վերադառնալով Հայաստան՝ նորից ստանձնել է «Մետրո» թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարի պաշտոնը։ 2007 թվականին որպես հրավիրված դերասան և բեմադրիչ աշխատել է տարբեր թատրոններում։
2014 թվականի հոկտեմբերին Վիգեն Ստեփանյանը նշանակվել է Ալեքսանդր Սպենդարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի ռեժիսոր։
Խաղացել է ավելի քան 100 դեր տարբեր թատրոններում, բեմադրել է 43 ներկայացում տարբեր երկրներում և տարբեր լեզուներով, նկարահանվել է մոտ 50 ֆիլմերում, ԽՍՀՄ տարբեր ստուդիաներում, խաղացել է ավելի քան 60 հեռուստաներկայացումներում։ Երեք տարի շարունակ եղել է «Երևան-Էրեբունի» տոնակատարության գլխավոր բեմադրիչը։
Գրել և բեմականացրել է ավելի քան 10 պիես։ Իր սցենարով նկարահանվել է երկու կարճամետրաժ և մեկ լիամետրաժ ֆիլմ։