Եթե ասել է, ենթադրում եմ՝ ինչ-որ հիմքեր ունեցել է. Խաչատուրյանը՝ «վնգստացող դատավորներ» արտահայտության մասին
Իրենց քաղաքական դիրքորոշումն է, կարող են մասնակցել, կարող են չմասնակցել։ Իրենց լեգիտիմ ընտրած դիրքորոշումն է։ Լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ԲԴԽ անդամի թեկնածու Դավիթ Խաչատուրյանը՝ անդրդադառնալով ընդդիմադիր խմբակցությունների՝ ԲԴԽ անդամների քվեարկությանը չմասնակցելու հարցին։
Դիտարկմանը՝ իշխանությունն իր համար ձեռնտու անդամների է գործուղում ԲԴԽ, Խաչատուրյանն ասաց․ «Ծառը ճանաչվում է պտուղով։ Մենք դեռ պետք է աշխատենք, որ իմանանք՝ այդ պնդումները հիմնավոր են, թե ոչ։ Հիմա էլ ես հակառակը կասեմ, բայց ժողովրդի մոտ ոչ մի հիմնավոր փաստեր, ապացույցներ չեն կարող լինել, կանխագուշակում են, որ այսպես կլինի։ Ես էլ ասում եմ, որ այդպես չի լինի։ Հիմա ով է ճիշտ՝ ոչ ոք չգիտի»։
Անդրադառնալով վարչապետի հայտարարությանը, որ կան «վնգստացող դատավորներ»՝ Խաչատուրյանը նշեց, որ չի ցանկանում մեկնաբանել քաղաքական հայտարարությունները՝ շեշտելով, որ գնում է ԲԴԽ՝ մասնագիտական գործունեություն ծավալելու։ «Եթե ասել է, ենթադրում եմ՝ ինչ-որ հիմքեր ունեցել է։ Դա քաղաքական կոնկրետ իրավիճակում արված հայտարարություն է»։
Հիշեցնենք, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մամուլի ասուլիսներից մեկի ժամանակ նշել էր, որ երկրին սպառնացող ամենաապիկար վտանգները բխում են դատական համակարգից։ «Դա չի նշանակում, որ ՀՀ բոլոր դատավորները պատերի տակ վնգստացողներ են, բայց որ կան այդպիսի դատավորներ, ու նրանց մի մասի անունը հայտնի է հանրությանը, կարծում եմ՝ ակնհայտ է»։