Քննարկվում է Ռուսաստան մեկնելու համար սմարթֆոնի պարտադրանքը հանելու հարցը․ ծրագրում մեկ այլ փոփոխություն ևս հնարավոր է
«Ճամփորդի՛ր առանց COVID-19–ի» էլեկտրոնային հավելվածի միջոցով կորոնավիրուսի թեստ հանձնեու համար  համապատասխան հեռախոսի՝ սմարթֆոնի առկայությունը պարտադիր է, քանի որ միայն դրա միջոցով է հնարավոր դառնում բջջային հավելվածում ունենալ թեստի արդյունքը՝ QR կոդի տեսքով: Սակայն, ծրագիրը գործարկվելուց հետո է՛լ ավելի հստակ ընդգծվեց, որ այդ սահմանափակումը հավելյալ խնդիրներ է առաջացնում Ռուսաստան մեկնել պատրաստվող քաղաքացիների համար, որովհետեւ ոչ բոլորն ունեն պահանջվող տեսակի հեռախոս եւ ստիպված են լինում ձեռք բերել։ Ռուսաստանի հետ օդային սահմանը բացվելու օրն էլ կային ուղեւորներ, որոնք նշում էին, որ հատուկ այս ծրագիրը հասանելի դառնալու նպատակով սմարթֆոն են ձեռք բերել։
Իսկ չի՞ քննարկվում կորոնավիրուսային հիվանդության թեստավորման գործընթացում բջջային հեռախոսը շրջանցելու որեւէ տարբերակ, ասենք օրինակ ծրագրում ընդգրկված լաբորատորիաները թեստավորման արդյունքները տեղադրեն միասնական բազայում, որը հասանելի լինի նաեւ օդանավակայանում։
ՀՀ առողջապահության նախարարության լրատվական բաժնից մեզ փոխանցեցին, որ ռուսական կողմի հետ քննարկումներ են ընթանում՝ հեռախոսների անհրաժեշտությունը վերանայելու վերաբերյալ, սակայն վերջնական պատասխան դեռ չկա.
«Սմարթֆոնի պարտադիր առկայությունն  ՌԴ–ի հստակ պահանջն է, և ամրագրված է ՌԴ կառավարության թիվ 140 առ 26.02.2021թ. որոշման մեջ: Այս պահանջը տարածվում է նաև երեխաների վրա: Սակայն քաղաքացիների հիմնական դժգոհությունը սմարթֆոների վերաբերյալ է: Մենք այս մասով դիմել ենք ռուսական կողմին, քննարկումները շարունակվում են, բայց կոնկրետ պատասխան դեռ չունենք»:
Նաեւ քննարկվում է երեխաների համար պարտադիր սմարթֆոն ունենալու, ավելի ճիշտ երեխաների թեստի պատասխանը առանձին հեռախոսում ունենալու պարտադիր պահանջը վերանայելու հարցը։ «Ռուսական կողմի հետ այս պահին քննարկվում է նաև մեկ սմարթֆոնով մեկից ավելի անձի թեստերի արդյունքների ներկայացման հնարավորությունը, օրինակ` ծնող-երեխաներ դեպքերի համար»,–  նշեցին առողջապահության նախարարությունից:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էինք, փետրվարի մեկից գործում է «Ճամփորդի՛ր առանց Covid-19-ի» էլեկտրոնային ծրագիրը, որի միջոցով Հայաստանի եւ Ռուսաստանի սահմանային անցման կետերում լաբորատոր թեստի բացասական արդյունքի հիման վրա անձը կկարողանա հատել երկրի սահմանը:
Մեկնելուց առաջ անձը պետք է հավաստիանա, որ բջջային հավելվածում թեստի արդյունքերի վերաբերյալ տեղեկատվությունն առկա է։ Թեստի արդյունքն ուժի մեջ է 72 ժամ։ Սահմանը հատելիս ներկայացվում է բջջային հավելվածի QR կոդը։
Հավելվածը գործում է ինչպես անդրոիդ հեռախոսների համար՝ Google Play-ում, այնպել էլ IOS հեռախոսների համար՝ App Store-ում:
01.02.2021թ. ժամը 17:35–ի դրությամբ հավելվածն արդեն ներբեռնել են 18500 անգամ` 14 000–ը Android Google Play–ից, 4.500–ը` Apple App Store–ից։
Ծրագիրը, հիշեցնենք, պիլոտային է եւ գործելու է մինչեւ մարտի 1-ը, եթե ժամկետը երկարաձգելու որոշում չկայացվի։