Վարձույթով տրվող ու վաճառվող մեքենաների համար Երեւանի քաղաքապետարանը կայանման հատուկ տեղեր կառաջարկի
Երեւանի քաղաքապետարանը մեքենաների կայանման հատուկ տեղեր կառաջարկի ավտոմեքենաների վարձույթով ու վաճառքով զբաղվող տնտեսվարողներին։
Այս մասին Երեւանի ավագանու այսօրվա նիստում հայտարարեց քաղաքապետարանի տրանսպորտի վարչության պետ Էդգար Գալստյանը՝ պատասխանելով հարցը բարձրաձայնած ավագանու անդամին։
Մայրաքաղաքի տարբեր հատվածներում կայանված մեքենաների խնդրին անդրադարձավ ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Արթուր Իսպիրյանը՝ նշելով, որ Երեւանում բազմաթիվ են փողոցները, որտեղ կայանված են «վարձույթով է տրվում», կամ «վաճառվում է» գրություններով մեքենաները։
«Ամիսներով կեղտոտ կանգնած են, ու շատ տգեղ է նայվում, մասնավորապես՝ Բաղրամյան փողոցում նման մեքենաների թիվը շատ մեծ է։ Մի՞թե չի կարելի այդ մարդկանց զգուշացնել, որ այս քաղաքը մեքենաներ վաճառելու տեղ չէ, թող տանեն դրա համար նախատեսված տեղեր»,- հարցադրում արեց Իսպիրյանը։
Գալստյանը հայտնեց, որ այդ հարցը բազմիցս քննարկվել է, եւ կանոնակարգումը հիմնականում ենթադրում է օրենսդրական փոփոխություններ։ Նա նաեւ հավելեց, որ օրենսդրական փաթեթեն արդեն ամբողջությամբ պատրաստ է ու ուղարկվել է Ազգային ժողով։
«Այդ մեքենաները ոչ միայն քաղաքն են կեղտոտում, այլեւ խանգարում են ճանապարհային երթեւեկությանը՝ հասարակական տրանսպորտի վերջնակետում կայանմանը։ Այնպիսի կայանման տեղեր ունենք, որ վերջնակետերը դարձրել են մինի շուկաներ, գրված է՝ վաճառվում է, ու մեր ավտոբուսները կայանելու տեղ չունեն»,- ասաց Գալստյանը։
Տրանսպորտի վարչության պետը նաեւ նկատեց, որ շրջիկ առեւտրի կետերը կարգավորելու նույն սկզբունքով էլ այդ մեքենաների համար են տեղեր առաջարկել։ «Փոփոխությունը եւս 7 սարի հետեւում չէ. փողոցային ցանցից այդ մեքենաներն ամբողջությամբ դուրս կգան»,- նշեց նա։