Պաշտպանության նախարարը ՀՀ-ում երկրորդ ռուսական ռազմաբազայի անհրաժեշտություն չի տեսնում
ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը РИА Новости գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է, որ ինքը չի տեսնում Հայաստանում երկրորդ ռուսական ռազմաբազա տեղակայելու անհրաժեշտություն:
«Հանրապետության տարածքում Ռուսաստանի զինված ուժերի լրացուցիչ ռազմական կազմի տեղակայման կարիքը կարծում եմ՝ չկա: Բացի այդ՝ մեր պետությունների միջև այս պահին գոյություն ունեցող նորմատիվ իրավական դաշտը որոշում է կարգավիճակը և կարգավորում է միայն մեկ ռուսական բազայի գործունեությունը»,- ասել է նա:
Հիշեցնենք՝ Շիրակի մարզի Գյումրի քաղաքում, 1995 թվականի միջպետական պայմանագրի համաձայն, տեղակայված է և գործում է ռուսական 102-րդ ռազմաբազան: 2010 թվականին փաստաթղթում կատարվել են փոփոխություններ, համաձայն որի՝ ռազմաբազայի՝ Գյումրիում գտնվելու ժամկետը երկարացվել է նախնական 25 տարուց մինչև 49 տարի: Այսպիսով՝ միջպետական պայմանագրով ռուսական ռազմաբազան Գյումրիում տեղակայված կմնա առայժմ մինչև 2044 թվականը: