Քաղաքական բնույթի հարցերին այսօր չեմ պատասխանելու. Վարդազարյանը՝ պատգամավորներին
Այսօր Ազգային ժողովում շարունակվում է Վճռաբեկ դատարանի դատավորի ընտրության հարցի քննարկումը: Պատգամավորները շարունակում են հարցեր ուղղել ԲԴԽ նախագահին:
«Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Արթուր Հովհաննիսյանի հարցը կրկին վերաբերում էր ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի՝ նոյեմբերի 15-ի հայտարարությանը: «Այդ օրը, երբ դուք հրապարակեցիք այդ հայտարարությունը, և ինչպես գործընկերս՝ Արման Բաբաջանյանն է սիրում ասել՝ մարտակոչը, այդ օրը ձեր վաղեմի ընկերոջ՝ Արթուր Վանեցյանի դատական նիստի գործի քննության օրն էր: Եվ, կներեք, բայց նման զուգադիպությունները թույլ չեն տալիս մեզ՝ որպես քաղաքական գործիչների և, առհասարակ, որպես բանական մարդկանց, չմտածել, որ ձեր այդ կոչը քաղաքական էր: Էլ ի՞նչ պետք է լիներ, որ մենք չմտածեինք՝ ձեր հայտարարությունը քաղաքական էր»:
Վարդազարյանն էլ ասաց, որ Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահը, ԲԴԽ-ն և դատական իշխանությունը հաշվետու չեն Ազգային ժողովին: «Եվ հետևաբար ես պարտավորություն չունեմ պատասխանելու քաղաքական բնույթի հարցերի: Պատրաստ եմ պատասխանել բոլոր այն հարցերին, որոնք վերաբերում են այն թեկնածուներին, որոնց ներկայացնելու համար ես այսօր ներկայացել եմ Ազգային ժողովին: Խնդրում եմ չշփոթել. սա գլխավոր դատախազի կամ Մարդու իրավունքների պաշտպանի տարեկան զեկույց չէ: Եվ տպավորություն է ստեղծվել, որ դուք ինձ տալիս եք երեք տարվա ընթացքում ծառացած բոլոր այն հարցադրումները, որոնք ցանկանում եք ուղղել դատական իշխանությանը»:
ԲԴԽ նախագահն ընդգծեց, որ պատգամավորներին պատրաստ են հրավիրել ԲԴԽ՝ դատական իշխանության վերաբերյալ հարցերի բաց քննարկման: «Սակայն այս օրակարգում Վճռաբեկ դատարանի թափուր պաշտոնները զբաղեցնելու համար 2 դատավորի թեկնածության քննարկման հարցն է: Պատրաստ եմ պատասխանել այդ հարցերին: Քաղաքական բնույթի հարցերին, դատական իշխանության վերաբերյալ հարցերին, իմ գործունեությանը վերաբերող հարցերին այսօր չեմ պատասխանելու: Երեկ համբերատար փորձեցի պատասխանել: Այսօր չեմ պատասխանելու»:
ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանն էլ կոչ արեց չսահմանափակել Ազգային ժողովի պատգամավորների՝ հարց տալու իրավունքը:
Պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանն էլ արձագանքելով ասաց, որ ԱԺ պատգամավորները ժողովրդին են ներկայացնում, հետևաբար Վարդազարյանը հաշվետու է ԱԺ-ին: Պատգամավորը նաև նշեց, որ Ռուբեն Վարդազարյանը իր պատասխաններով պետք է «փարատի» դատական իշխանության նկատմամբ եղած անվստահությունը:
Վարդազարյանը կրկնեց, որ քաղաքական բնույթի հարցերի չի պատասխանելու: Դիմելով ԱԺ փոխխոսնակ Ալեն Սիմոնյանին՝ Վարդազարյանն ասաց, որ չի սահմանափակում պատգամավորների հարց տալու իրավունքը, սակայն պատասխանել-չպատասխանելը իր իրավունքն է:
«Դուք կարող եք ընդհանրապես որևէ հարցի չպատասխանել, և՛ քաղաքացիները, և՛ մենք մեր հետևությունները կանենք, դա ձեր իրավունքն է, բայց պատգամավորները նաև իրավունք ունեն հարցեր հղել, որովհետև օրենքը չի սահմանափակում, թե պատգամավորը կոնկրետ ինչ հարց պետք է և կարող է հղել»,- արձագանքելով Վարդազարյանին՝ ասաց Սիմոնյանը:
Պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանին էլ ԱԺ փոխխոսնակը կոչ արեց չընդհատել և տեղից չբղավել:
Հիշեցնենք, որ ԲԴԽ նախագահը անցած տարվա նոյեմբերին դիմել էր դատավորներին. «Այսօր է, թերևս, առարկայական ու վերջնական տրվելու շուրջ երկու տարի ողջ հանրությանը ալեկոծած և դատավորներիս համար ամոթալի չարաբաստիկ հարցի պատասխանը՝ մենք պատերի տակ վնգստացող դատավորնե՞ր ենք, թե՞ հայրենիքին նվիրված ազնիվ պրոֆեսիոնալներ»: