Տնտեսվարողների մեծ մասը չի օգտվել արտոնյալ ժամկետից. փոփոխություն կատարվեց կորոնավիրուսի 3-րդ միջոցառման մեջ
04/03/2021 schedule11:55
ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում որոշեց լրացում կատարել կորոնավիրուսի տնտեսական հետեւանքները չեզոքացնելու 3-րդ միջոցառման մեջ:
Հարցը զեկուցող էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ասաց, որ այդ միջոցառման ընթացքում շուրջ 800 տնտեսվարողի վարկավորել են մոտ 9 մլրդ դրամի չափով:
«Այժմ անհրաժեշտություն է առաջացել մի փոքր ճկունություն մտցնել այդ վարկային սխեմային պայմանների մեջ, քանի որ տնտեսվարողների մեծ մասը չի օգտվել արտոնյալ ժամկետից, բայց հիմա՝ տնտեսական ճգնաժամի երկարացմանը զուգընթաց, այդ կարիքն առաջացել է»,- ասաց նախարարը:
Նշենք, որ, այդ միջոցառման համաձայն, առավելագույնը մինչեւ 50 մլն դրամի չափով 36 ամսով վարկ էր տրամադրվում տնտեսվարողին, որից առաջին 6 ամսում վարկի մարում չէր նախատեսվում: Շատերը չէին օգտվել այդ հնարավորությունից եւ այս որոշման ընդունմամբ արդեն կարող են օգտվել:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը հետաքրքրվեց՝ սրանով իրավո՞ւնք են տալիս բանկերին, թե՞ բանկերը պարտավորվում են այդ 6-ամսյա ժամկետը տալ:
Ի պատասխան՝ Վահան Քերոբյանն ասաց, որ պրոցեսը կառավարում է Ներդրումների աջակցման կենտրոնը, (ՆԱԿ) եւ բանկերն ուղղակի որպես խողովակ են օգտագործվել. «Վերջնական որոշում կայացնելու իրավունքը ՆԱԿ-ինն է, եւ փոխելով այս պայմանները՝ մենք թույլ ենք տալիս, որպեսզի նրանք կարողանան այդ որոշումը կայացնել»: