Այս տարի Սեւանա լճի մակարդակի աննախադեպ բարձրացում ունենք. վարչապետ
Այս տարի Սեւանա լճի մակարդակի աննախադեպ բարձրացում ունենք: ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում այս մասին հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա խնդրեց շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանին մանրամասներ հաղորդել: Նախարարն ասաց, որ այսօրվա դրությամբ նախորդ տարվա մարտի 18-ի համեմատ 15 սմ-ի բարձրացում ունեն, սակայն առավելագույն նիշը արձանագրվում է հունիս-հուլիս ամիսներին:
Պետրոսյանի խոսքով՝ այս տարի հասնելու է 1901 մետր նիշի մակարդակին, ինչն աննախադեպ է վերջին տասնամյակներում: Նա ասաց, որ դա նաեւ արդյունք է Արփա-Սեւան թունելի եւ ոռոգման սեզոնի կանոնակարգված ջրառի:
Վարչապետը նշեց, որ նախ կարողացել են աշխատանքները կանոնակարգել եւ ջրի վատնման գործընթաց թույլ չտալ. «Երկրորդ, այս տարվա գյուղատնտեսական սեզոնի համար է լավ լուր, որ ջրային պաշարների խնդիր չենք ունենալու»:
Փաշինյանն ասաց, որ նշված ցուցանիշները փաստում են՝ իսկապես կարողացել են որոշակիորեն կանոնակարգել եւ ջրի վատնման գործընթաց թույլ չտալ: Նա կարեւորեց նաեւ, որ այս տարվա գյուղատնտեսական սեզոնի համար էլ ջրային պաշարների խնդիր չեն ունենալու: