Ռեյտինգային ընտրակարգից հրաժարումը եղել է «Իմ քայլը» դաշինքի նախընտրական խոստումը. Մակունց
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցն այսօր Աժ-ում հիշեցրեց, որ 2018-ին «Իմ քայլը» դաշինքի նախընտրական խոստումը և քաղաքական հանձնառությունն է եղել 7-րդ գումարման ԱԺ-ի ընթացքում ընդունել Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները.
«7-րդ գումարման ԱԺ-ն ձևավորվել է 2019-ի հունվարին, նույն տարվա ամառվանից ձևավորվել է աշխատանքային խումբ, որը, ներառելով խորհրդարանական և արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի, առանձին մասնագետների, քննարկել է Ընտրական օրենսգրքի նոր փաթեթը: 2020-ի աշնանը նախատեսվում էր ընդունել այս Ընտրական օրենսգիրքը, սակայն, պատերազմով պայմանավորված, այն հետաձգվել է, և այդ իսկ պատճառով փաթեթը Վենետիկի հանձնաժողով կարծիք ստանալու համար ուղարկվել է 2021-ի փետրվարին»:
Լիլիթ Մակունցն ասաց, որ այս ընթացքում խորհրդակցություններ են ունեցել խորհրդարանական, արտախորհրդարանական ուժերի, մասնագիտացված կառույցների և նախագահի ինստիտուտի հետ, եկել են այն եզրակացության, որ ընտրությունների ընթացը պարզեցնելու համար պետք է անցում կատարել ամբողջապես պարզ համամասնական ընտրակարգի, և կովիդի հետ կապված միջոցառումներ ձեռնարկել.
«Սա չի նշանակում հրաժարում ամբողջ Ընտրական օրենսգրքից, և մենք առաջիկայում անպայման քննարկելու ենք նաև համապարփակ փաթեթը: Ըստ այդմ, այս որոշումը քննարկվել է ներառական կերպով»: