Ալավերդիում ու եւս երկու համայնքներում ապրող հղիներին կտրամադրվի անվճար ու առողջ սնունդ
Ալավերդի խոշորացված համայնքի Ալավերդի, Աքորի եւ Հաղպատ բնակավայրերում ապրող հղիներին այս տարի կտրամադրվի անվճար սնունդ:
Ալավերդու համայնքապետարանի ծրագրերի տնտեսական զարգացման պատասխանատու Կարինե Սիմոնյանը մեզ հետ զրույցում մանրամասնեց, որ առողջության ամրապնդման նպատակով հղիներին տրվող աջակցությունը «Բնական միջավայրի պահպանման եւ բնակչության առողջության վերականգնման բնապահպանական» ծրագրով է, որից կօգտվի մոտ 200 հղի: Թիվը կանխատեսվել է նախորդ տարվա վիճակագրությունը հաշվի առնելով:
Վերը նշված ծրագրով Ալավերդի համայնքի բնակիչներին նաեւ առողջարանների ուղեգրեր են տրամադրվում, նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունների սաներին լրացուցիչ սնունդ է հատկացվում, նորածիններին հիգիենայի պարագաներ են տրամադրվում եւ այլն:
Կարինե Սիմոնյանը հավելեց, որ ծրագրի շրջանակներում տրամադրվող գումարները գոյացել են Ալավերդի համայնքում նախկինում գործունեություն ծավալած «Էյ-Սի-Փի» պղնձաձուլական գործարանի կողմից վճարված բնապահպանական գումարներից:
Հիշեցնենք, որ Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանը փակվեց 2018 թվականին: Փակման պատճառը բնապահպանական նորմերի խախտումների, արտանետումների սահմանային նորմերը գերազանցելու եւ շրջակա միջավայրին պատճառված վնասի համար գործարանի վրա դրված տուգանքն էր: Ալավերդիում իրականացված մթնոլորտային օդի մոնիթորինգի արդյունքում տեսչական մարմնի կողմից արձանագրվել էր, որ ծծմբային գազի պարունակությունը քաղաքի օդում մի քանի անգամ գերազանցել է սահմանային թույլատրելի քանակը։
«Գործարանը 2018 թվականից է դադարեցրել գործունեությունը, բայց քանի որ իրենց կողմից բնապահպանական հատկացումները կատարվում են 3 տարվա կտրվածքով, ապա ծրագիրը դեռ 2018 թվականից է իրականացվել: Միայն անցած տարի չի իրականացվել, քանի որ համայնքապետարանը բնապահպանական հատկացումներ չէր ստացել»,- նշեց Կարինե Սիմոնյանը:
Հարցին, թե ինչո՞ւ է առաջնահերթություն տրվել հենց այս երեք բնակավայրերին, մասնագետը պատասխանեց.
«Պետությունը սահմանել է որոշակի համայնքներ, որոնք տվյալ գործարանի գործունեության հետեւանքով վնասներ են կրել: Քանի որ գործարանը հենց Ալավերդի քաղաքում էր գործում, եւ 2018 թվականին համայնքը դեռ խոշորացված չէր, առաջին անգամ իրականացվեց միայն Ալավերդու համար, իսկ 2019 թվականին համայնքի խոշորացման արդյունքում Ալավերդուն միացան նաեւ Աքորին ու Հաղպատը: Իսկ քանի որ գործարանի վնասակար ազդեցություններով պայմանավորված՝ բնակչության խոցելի խմբերից են նաեւ հղիները, ուստի շատ կարեւոր են նաեւ նրանց առողջությունը ամրապնդելը, օրգանիզմը վերականգնելն ու նորածինների առողջ լինելը: Այդ նպատակով էլ նախատեսվում է ծրագրի շրջանակներում անվճար ու առողջ սնունդ հատկացնել նրանց»:
Ծրագրի շրջանակներում այս երեք բնակավայրերի հղիներին տրամադրվող սնունդը միանվագ է լինելու. տրամադրվելու է տավարի միս, կաթնաշոռ, ձու, կարագ:
Սնունդը ստանալու համար հղիները պետք է Ալավերդու համայնքապետարան ներկայացնեն որոշակի փաստաթղթեր՝ փաստացի բնակության վայրից տեղեկանք, հղիությունը փաստող տեղեկանք բուժհաստատությունից եւ անձնագրի պատճեն: