Մինչ օրս Լեռնային Ղարաբաղում չպայթած զինամթերքից մաքրվել է 1900 հա տարածք. ՌԴ ՊՆ
Ռուսական խաղաղապահ զորակազմը Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում հրադադարի ռեժիմի պահպանման շուրջօրյա վերահսկողություն է իրականացնում 27 դիտակետերում: Այս մասին ասվում է ՌԴ ՊՆ տեղեկագրում:
Հրադադարի ռեժիմը պահպանվում է շփման գծի ողջ երկայնքով: Ռուս խաղաղապահ զորակազմն ապահովել է Ադրբեջանի զինված ուժերի վեց շարասյան տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով հյուսիսային և հարավային ուղղություններով: Նրանք ապահովում են քաղաքացիների տեղաշարժման անվտանգությունն ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքների վերականգնումը:
Հումանիտար արձագանքման ռուսական կենտրոնի ինժեներա-սակրավորական խմբերը շարունակում են ականազերծման աշխատանքները Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում: Վերջին մեկ օրում մաքրվել է 10 հա տարածք, 3 կմ ճանապարհ, հայտնաբերվել է 17 պայթյունավտանգ առարկա:
Ընդհանուր առմամբ 2020 թվականի նոյեմբերի 23-ից ի վեր չպայթած զինամթերքից Ղարաբաղում մաքրվել է 1900 հա տարածք, 583 կմ ճանապարհ, 1658 շինություն, այդ թվում՝ 30 սոցիալական նշանակության կառույց: Հայտնաբերվել և վնասազերծվել է 25.404 պայթյունավտանգ առարկա: