Հովիկ Աղազարյանն առաջարկում է անցնել երկպալատ խորհրդարանական համակարգի
ԱԺ-ն այսօր շարունակում է հերթական քառօրյայի աշխատանքները: «Իմ քայլ»-ի պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը իր ելույթում նշեց, որ Կառավարությունում կանանց ներգրավածությունը չպետք է մեկ երրորդից պակաս լինի. «Որովհետև, երբ պատերազմ լինի, և տղամարդիկ գնան՝ իրենց պարտքը կատարելու, պետական ինստիտուտներում աշխատանքը պետք է անխափան մնա»:
Վաղվա օրվան պատրաստ լինելու կոնտեքստում պատգամավորն առաջարկեց երկպալատ խորհրդարանական համակարգ ունենալ.
«Իմ խորին համոզմամբ՝ մենք պետք է անցնենք երկպալատ խորհրդարանական համակարգի: Մենք ունենում ենք Վերին պալատ, բացի այս՝ մեր պալատից, ենթադրենք՝ 100 հոգուց բաղկացած, որտեղ 50 հոգին ընտրվում են Արցախից և հայրենիքի մեր այս հատվածից, իսկ մնացած 50 հոգին ընտրվում են ամբողջ աշխարհից: Հավաքվում են տարեկան մեկ անգամ և ինչ-որ գործառույթներ են իրականացնում, որոնց մասին կարելի է մանրամասնել»,- ասաց Աղազարյանը:
Իրավաբանների այն դիտողություններին ի պատասխան, որ գաղափարը հակասում է ՀՀ Սահմանադրությանը և միջազգային իրավունքին՝ Աղազարյանն առաջարկում է ստեղծել հանրային խորհուրդ և աստիճանաբար լուծել առկա բոլոր խնդիրները: