Բորիս Ավագյանն ազատվել է ԱԻՊԾ տնօրենի տեղակալի պաշտոնից՝ ԱԺ-ում այսօր հնչեցրած խոսքերի համար
Այսօր գնդապետ Բորիս Ավագյանը մասնակցում էր ԱԺ-ում ընթացող Բաքվում գտնվող հայ ռազմագերիների վերաբերյալ քննարկմանը։ Վերջինս Շիրակի մարզպետի գրավոր խնդրանքով զբաղվում էր գերեվարված 62 շիրակցիների վերադարձի հարցով։ Քննարկումից հետո Արցախի ներքին գործերի նախարարության արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունից (ԱԻՊԾ) հայտնեցին, որ Բորիս Ավագյանի կողմից տրված ասուլիսի ընթացքում հնչեցված կարծիքների համար, ԱՀ ՆԳ նախարար Կարեն Սարգսյանի հրամանով, վերջինս ազատվել է ԱԻ պետական ծառայության տնօրենի տեղակալի պաշտոնից։
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Բ․ Ավագյանի արտահայտած մտքերի ու կարծիքների մեծ մասը ոչ միայն չեն կիսում ներքին գործերի նախարարության և արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության դիրքորոշումը, այլ նաև չեն համապատասխանում իրականությանը։
«Հաշվի առնելով վերջինիս՝ ծառայողին ոչ հարիր պահվածքը և պաշտոնեական դիրքի չարաշահումը՝ Կարեն Սարգսյանի հրամանով՝ Բորիս Ավագյանն ազատվել է զբաղեցրած պաշտոնից»:
Հիշեցնենք, որ այսօր ԱԺ-ում որևէ խմբակցությունում չընդգրկված պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանի նախաձեռնությամբ հրավիրված աշխատանքային քննարկմանը Բորիս Ավագյանը խոսում էր գերիների վերադարձի հետ կապված իր կողմից իրականացվող քայլերի մասին: Ավագյանն անդրադարձավ նաև վերջերս ՀՀ վերադարձած դատարկ ինքնաթիռին՝ նշելով, որ այն դատարկ է վերադարձել, որովհետեւ գերիների հետևից չէին գնացել:
Նա նաեւ մտահոգություն հայտնեց, որ որոշ իշխանական պատգամավորներ, որոնք գերիների հարցով տեսակետ են հայտնում, մեղմ ասած, իրենց տեղում չեն. «Առաջինը, որը ինձ համար զարմանալի է, վերջերս ակտիվ սկսել է մի շահարկման գործընթաց, որը նկատվում է «Իմ քայլի» պատգամավորների կողմից, նրանք հայտարարում են՝ գնացեք ՌԴ դեսպանի մոտ, նա թող դիմի ՌԴ նախագահին այդ հարցով: Դա անթույլատրելի է: Եթե պատգամավորը թույլ է տալիս ուղղել քաղաքացուն օտարերկրյա դեսպանի մոտ, նա կոմպետենտ չէ, իր տեղում չէ: Որպես պատգամավոր՝ ավելի լավ է՝ ելույթ չունենան, որովհետեւ կվնասեն առաջինը իրենց քաղաքական թիմին: Այդ հայտարարությունները շատ վրդովմունք են առաջացնում մեր քաղաքացիների մոտ ու շատ տեղին»:
Խոսելով Ռուսաստանի քայլերի մասին՝ ԱԻՊԾ տնօրենի՝ արդեն նախկին տեղակալը նշեց, որ մեր դաշնակից Ռուսաստանն ամեն ինչ անում է գերիների հարցը լուծելու համար, և անթույլատրելի է, երբ հայկական կողմից վիրավորական հայտարարություններ են հնչում ռուս պաշտոնատար անձանց հասցեին. «Ինչպես տեսանք, Ավանի փոխթաղապետը սոցցանցերում թույլ է տալիս վիրավորել խաղաղապահների հրամանատարին և դրանից հետո չքննադատվեց, դա դժվարացնում է գործընթացը, որովհետև այդ մարդիկ՝ որպես մեր դաշնակից, ամեն ինչ անում են, որ օգնեն մեզ և ստանում են այդպիսի վերաբերմունք, և ոչ մեկը իշխող կուսակցությունից չհայտարարեց, որ դա անթույլատրելի է»,- ասաց նա: