Պարզվում է, Կոտայքի մարզի Նոր Գեղի գյուղի կենտրոնական փողոցը 2 ամիս առաջ անվանակոչվել է գործող գյուղապետ Ֆրոնտիկ Թեւոսյանի անունով: Պարզվում է նաեւ, որ այդ գյուղի երաժշտական դպրոցը եւս Նոր Գեղիի գյուղապետ Ֆրոնտիկ Թեւոսյանի անունն է կրում: Բայց ինչո՞ւ: Բացատրեց ինքը՝ Թեւոսյանը:
- Պարոն Թեւոսյան, ինչո՞ւ է ձեր գյուղի կենտրոնական փողոցը ձեր անունը կրում:
- Դե, ես 30 տարվա աշխատանքային ստաժ ունեմ: 85 թվականից մինչեւ հիմա այդ գյուղի ղեկավարն եմ եւ մարտի 25-ին էլ 70-ամյակս էր, ինձ ժամանակին Անդրանիկ Մարգարյանն էլ է տվել հուշամեդալ, Ազգային ժողովը տվել է, հիմա սպասում եմ՝ նախագահը տա, իսկ ավագանին էլ որոշեց Երեւանյան փողոցը անվանակոչել Թեւոսյանի անունով: Ավագանու որոշում է:
- Բայց նաեւ երաժշտական դպրոցն է ձեր անունով:
- Հա, դա շուտ է եղել: Դա էլ երեւի 65-ամյակիս է եղել:
- Փաստորեն, ձեր կլոր «ամյակներին» ձեր գյուղում մի բան ձեր անունով է անվանակոչվում:
- Դե, ամեն ինչ հաշվի է առնվում, հիմա էլ եկեղեցի է կառուցվում, եկեղեցին հարմար չի լինի, դե, շատ լավ մշակույթի տուն ունենք: Ես չեմ իմանում դուք ինչ կարծիքի եք, ես բանկերում համարյա մեկ միլիոն դոլարի վարկեր ունեմ, չորս հատ տղա ունեմ, վերջը, ավագանին տենց է գտել, տենց է արել:
- Կարո՞ղ է այդ մշակույթի տունն էլ ձեր 75-ամյակին ձեր անունով անվանակոչեն:
- Չէ, մշակույթի տունը, զանգեցին, ասացին, որ կենդանի մարդու անունով չեն նշում, ես էլ ասացի՝ դե, մեզ մոտ ճանաչված Խաչատրյան Ցոլակ կար, ինքը կառուցել էր այդ մշակույթի տունը, կիսակառույց էր, բայց կռիշ-մռիշ չկար, Ռոբերտ Քոչարյանի հետ հանդիպման ժամանակ Քոչարյանն ասաց՝ գյուղապետը մտածված բերել է ստեղ, էս կիսաքանդ շենքի մոտ, որ ես ավարտեմ, ներդրումներով եւ գյուղապետարանի միջոցներով շատ լավ մշակույթի տուն եղավ, դա կոչել ենք Ցոլակ Խաչատրյանի անունով: Ինքն էլ շատ լավ ստաժ ուներ, այստեղ այգիներ է հիմնել եւ այլն, ու որ հենց ինքն էր կառուցել, թաղամասն էլ ենք անվանակոչել նրա անունով, ուզում եմ ասել՝ տեղից է գալիս, սկզբում իրա համար ենք արել, հետո էլ ավագանին որոշումը տենց է գտել, ի՞նչ ասեմ: Ես մի քանի անգամ պատգամավորության թեկնածու եմ եղել, մի անգամ Այվազյան Վարդանի հետ, բայց ալիքները խառնվեցին եւ այլն, մի անգամ էլ առաջադրվեցի, չկարողացա պատգամավոր ընտրվել:
- Պարզապես՝ շատ մեծ վաստակ ունեցող մշակույթի գործիչների կամ անձանց անունով են փողոցներ անվանակոչում:
- Դե, Երեւանյան էր, հիմա ի՞նչ է խանգարում, որ Թեւոսյանի անունով լինի: Մարդուն նման բաները դուր են գալիս: Դե, առաջարկեցին, ես էլ հո չէի՞ հրաժարվի:
- Եկեղեցու անունը ի՞նչ է լինելու:
- Սուրբ Հովհաննես եկեղեցի է, դա էլ իր պատմական նշանակությունը ունի, Ղալթախչիում մատուռ կա՝ սուրբ Հովհաննես, 60 թվից գնում, գալիս էինք, ոտքով հազիվ են գնում, գրած էր՝ Ծառուկյանից Հովհաննեսին: Ծառուկյանը 4 հատ աղջիկ ուներ, այդտեղ գնալուց հետո տղա է ունեցել, դրա համար այդ մեծ խաչքարը դրա կապակցությամբ դրել էր: Իսկ իմն էլ իմ ու քրոջս արանքում 2 եղբայր է մահացել եւ մի քույր, հայրս այն ժամանակ ուժեղ կոմունիստ էր, չէր հավատում ոչ մի բանի, մերս գողտու գնում է թուղթ նայողների մոտ, ասում են՝ պիտի տունը փոխեք եւ գնաք սուրբ Հովհաննեսում մատաղ անեք: Գնացինք, եղբայրս ծնվեց, անունը դրեցինք Հովհաննես: Ցոլակ Խաչատրյանը եկեղեցու մակետ ուներ, չհասցրեց կառուցել, էդ մակետը հասավ գյուղապետարանին, ես էլ որոշեցի՝ լավ, էս մակետը որ կա, մի հատ եկեղեցի կառուցենք:
- Ձեր միջոցներո՞վ եք կառուցում:
- Ցեմենտն ամբողջությամբ Ծառուկյանն է տվել, կողքից էլ մի թեթեւ աջակցել են, նու, 80 տոկոսով իմ հովանավորությամբ: Պատմություն է, էլի:
- Հիմա այդ եկեղեցին Ծառուկյանի տղայի անունո՞վ է Հովհաննես:
- Չէ, սուրբ Հովհաննես Լեննականի մոտի մատուռի, սուրբ Հովհաննեսի գերեզմանն էլ այնտեղ է, գերեզմանի մոտից հողերը բերել ենք: Դա ոչ մեկի անունով էլ չի, սրբի անունով է:
- Այսինքն՝ Ծառուկյանն էլ է իր տղայի անունը այդ սրբի անունով դրել:
- Հա, որ գնացել է այնտեղ, եկել է, տղան ծնվել է, անունը դրել է Հովհաննես:
- Երբ գյուղի կենտրոնական փողոցն անվանակոչվեց ձեր անունով, բնակիչներն ինչպե՞ս ընդունեցին:
- Դե, դուք պիտի գաք, հարցնեք: Իմ կարծիքով, հնարավոր չէ, որ դժգոհներ չլինեն, բայց մեծամասնությունը ... մի քիչ առաջ ասացի, ինչքան կարողացել, օգնել եմ ժողովրդին, իմ հնարավորության սահմաններում, դրա համար էլ ընկել ենք վարկերի տակ: