Կառավարության այսօրվա նիստի սկզբում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարին, մարզպետներին ու Երևանի քաղաքապետին հանձնարարեց 7-օրյա ժամկետում առաջարկություններ մշակել ու ներկայացնել հանրակրթական հաստատությունների բարեփոխումների՝ մասնավորապես ազգակցական կապերի, հովանավորչության և շահերի բախման երևույթների ուղղությամբ:
«Ինչի մասին է խոսքը, բոլորդ շատ լավ հասկանում եք, մայր և աղջիկ նույն դպրոցում: Ես չեմ բացառում, որ նման դեպքեր կլինեն, բայց պետք է տարբերակել՝ որտեղ է օբյեկտիվ, որտեղ սուբյեկտիվ»,- ասաց Կարեն Կարապետյանը:
Այնուհետեւ ԿԳ նախարարին վարչապետը հանձնարարեց գյուղական դպրոցների զարգացման հայեցակարգի շրջանակներում ապահովել շաբաթական առնվազն մեկ դպրոցի հետ հեռահաղորդակցային կապի իրականացում՝ մշակելով տվյալ դպրոցի հետ ուսուցողական ծրագրի մեխանիզմները:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարին հանձնարարվեց. հաշվի առնելով ժամանակակից տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հնարավորությունները, ծառայությունները դարձնել ավելի հասանելի:
«Հանձնարարում եմ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարին առաջարկություններ ներկայացնել երեխայի ծննդյան միանվագ նպաստի համար առցանց եղանակով դիմելու հնավորության վերաբերյալ: Երկրորդ, համապատասխան աշխատանքներ տանել և հնարավորություն ընձեռել, որպեսզի կենսաթոշակ և նպաստ նշանակելու դիմումը ներկայացվի ցանկացած տարածքային բաժին՝ անկախ շահառուի հաշվառման վայրից»,- ասաց Կարապետյանը:
Նա նաև հանձնարարեց վերլուծել կենսաթոշակ ու նպաստ նշանակելու գործընթացները, առաջարկություններ ներկայացնել դրանք օպտիմալացնելու ուղղությամբ:
Սպորտի և երիտասարդության հարցերի նախարարին հանձնարարեց 10-օրյա ժամկետում ուսումնասիրել մարզական հասարակական կազմակերպությունների մարզական բնույթի միջոցառումներ կազմակերպելու, պարգևատրումներ կատարելու համար պետական բյուջեից գումարներ հատկացնելու ծախսման արդյունավետությունը, ընդհանրապես դրանց հիմնավորվածությունը և կրճատել անարդյունավետ ու չհիմնավորված ծախսերը: Կրճատման արդյունքում խնայված միջոցները սպորտի և առողջ ապրելակերպի մասսայականացմանն ուղղելու նպատակով պետք է ներկայացվեն միջոցառումների ծրագիր ու ֆինանսական հաշվարկներ:
«Մասսայական սպորտը, առողջ ապերալակերպն ամենօրյա կյանքում մենք պետք է զգանք: Ամպագոռգոռ բառեր չեմ ուզում ասել, եթե պետք է նույնիսկ ազգային ու հանրապետական ծրագիր պետք է հաստատենք, որպեսզի դա դառնա մեր կյանքի ապրելաոճը»,- նշեց վարչապետը:
Կարեն Կարապետյանը նաև բոլոր գերատեսչությունների ղեկավարներին առաջարկեց թափանցիկ ու բաց աշխատել մամուլի հետ, հասարակությանը պարբերաբար ներկայացնել տեղեկություններ կառավարության աշխատանքի մասին: «Պետք է մարդիկ հասկանան, թե ինչ ենք անում, ինչու ենք անում և ուր ենք գնում»,- շեշտեց վարչապետը: