Ճնշում լրատվական դաշտի վրա. նախագահականից խաղի նոր կանոններ են սահմանվել
Նախագահականում տեղի ունեցած կադրային փոփոխություններից հետո մեծ ճնշում է սկսվել լրատվական դաշտի վրա: Մասնավորապես, նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Ալեքսան Հարությունյանը նշանակվելուց անմիջապես հետո խաղի իր կանոններն է սկսել սահմանել: Մեզ հայտնի դարձավ, որ իշխանությունների հետ որոշակի առնչություն ունեցող լրատվամիջոցները սկսելու են գործել բոլորովին այլ խաղի կանոններով:
Նախ, Ա.Հարությունյանը, ըստ մեզ հասած տեղեկությունների, փորձելու է սահմանափակել սույն լրատվամիջոցների ունեցած քիչ թե շատ ազատությունը: Այնուհետև կտրուկ պայման է դրվել` կրճատել արևմտամետ տեսակետ արտահայտող նյութերի քանակը: Ըստ այդմ` այդ լրատվամիջոցներում պետք է կրճատվեն նաև արևմտամետ տեսակետ հնչեցնող գործիչների հետ հարցազրույցները, նրանց տեսակետների ներկայացումը:
Որոշ տեղեկությունների համաձայն` այդ լրատվամիջոցներին անգամ արևմտամետ գործիչների ցանկ է տրվել և զգուշացվել, որ նրանց հնարավորինս քիչ հրավիրեն եթեր, նրանց տեսակետը հնարավորինս քիչ տեղադրեն թերթերում կամ կայքերում: Այդ ցանկում տեղ գտած գործիչներից են, օրինակ, քաղաքագետներ Հայկ Մարտիրոսյանը, Ստեփան Սաֆարյանը, Ստեփան Գրիգորյանը, Արա Պապյանը և այլոք:
Այդպիսով` նախագահական նստավայրում որոշվել է, որ այսուհետ պետք է զարկ տալ ռուսամետ տեսակետ արտահայտող նյութերի հրապարակմանն ու գործիչների հետ հարցազրույցներին: Պետք է նման նյութերով այնպիսի տեսակետ արտահայտել, որ առանց Ռուսաստանի, Հայաստանը չի կարող գոյատևել ո՛չ արտաքին քաղաքական, ո՛չ տնտեսական հարցերում: Պետք է հանրության մեջ տպավորություն ստեղծվի, որ Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալը Հայաստանի փրկությունն է, և որ առանց դրա հիմա մեր երկիրն ավելի վատ վիճակում կհայտնվեր, քան թե կա:
Ի դեպ, որոշ տեղեկությունների համաձայն` հրահանգվել է խուսափել նաև հոկտեմբերի 27-ի իրադարձությունները հիշեցնող հրապարակումներից: Հիշեցնենք, որ Ա. Հարությունյանն այդ իրադարձությունների հետ խորն առնչություն ունեցող գործիչ է:
Թերեւս, կարելի է եզրակացնել, որ «Առաջին լրատվական» լրատվական-վերլուծական կայքում տեղի ունեցող փոփոխությունները կարող են լինել այս ճնշումների արդյունքը: Իսկ այդ լրատվամիջոցը, ինչպես հայտնի է, իր հրապարակումներում ծանրակշիռ տեղ է հատկացնում արևմտամետ տեսակետներին ու այդ տեսակետները արտահայտող գործիչներին: Հիշեցնենք, որ երեկ «Առաջին լրատվականը» հաղորդագրություն էր տարածել` հայտնելով, որ արդեն նոր խմբագիր ունի՝ Աղասի Ենոքյանը, ով մինչ այդ էլ աշխատում էր կայքում և ղեկավարում հաղորդումների բլոկը: Հիմա նախատեսվում է կրճատել հաղորդումների հատվածը՝ ուժեղացնելով տեքստային նյութերը: Իհարկե, նյութերի հետ տեսանյութերը կպահպանվեն:
Իսկ կայքի սեփականատեր և արդեն նախկին խմբագիր Արման Բաբաջանյանը, ըստ մեր տեղեկությունների, ղեկավարելու է կայքի տեխնիկական վերազինման և սփյուռքում լրատվամիջոցի ներկայության ընդլայնման խնդիրները: «Հաշվի առնելով Հայաստանի առջև ծառացած նոր մարտահրավերները՝ պայմանավորված արտաքին և ներքին մի շարք նոր սպառնալից իրողություններով, ինչպես նաև նկատի ունենալով 2017թ. խորհրդարանական ընտրություններում անկախ լրատվամիջոցների դերն ու կարևոր նշանակությունը և իշխանական բոլոր լրատվական հարթակների ընտրողական մոտեցումը և նրանց կողմից տաբուավորված քաղաքական ուժերին և գործիչներին լիարժեք արտահայտվելու հնարավորություն ընձեռելու անհրաժեշտությունը, լրատվամիջոցը վերադասավորել է իր առաջնահերթությունները»,- նշված է «Առաջին լրատվականի» հաղորդագրության մեջ։
Նշենք նաև, որ մեր տեղեկություններով` իշխանությունների նոր քաղաքականության արդյունքում շատ լրատվամիջոցներ հայտնվել են ֆինանսական խնդիրների առաջ: