7 տարի արդարությունս կերան. ինչու էր քաղաքացին կաշառք տալիս դատավոր Իշխան Բարսեղյանին
Կաշառք ստանալու պահին անցյալ շաբաթ ձերբակալված, ապա կալանավորված Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Իշխան Բարսեղյանի դեմ հաղորդում ներկայացրած քաղաքացին Ներքին Շենգավիթի բնակիչ, 57-ամյա Նորիկ Հակոբյանն է, որը 7 տարի է դատական քաշքշուկների մեջ է:
Այսօր հենց Շենգավիթի դատարանում դատավոր Իշխան Բարսեղյանի նախագահությամբ ժամը 15:30-ին ընդդեմ Նորիկ Հակոբյանի դատական նիստ կար նշանակված: ԱԱԾ-ի ներկայացրած գաղտնի տեսանյութում հենց այս նիստի հետաձգման մասին էր խոսում կալանավորված դատավորը:
Մեզ հաջողվեց այսօր մի քանի հարց ուղղել Նորիկ Հակոբյանին: Նրա հետ կարճ զրույցը ներկայացնում ենք ստորեւ.
- Պարոն Հակոբյան, կարող ե՞ք մանրամասն ներկայացնել, թե ձեր հետ կապված ի՞նչ գործ էր քննվում դատավոր Իշխան Բարսեղյանի մոտ:
- Իմ սեփականության հետ է կապված, բայց դա շատ երկար պատմություն է: Ես 7 տարի է՝ դատական քաշքուկի մեջ եմ...:
- 7 տարի նույն դատարանո՞ւմ:
- Չէ, չէ: Ես 7 տարի է՝ դատարաններում եմ, չեմ կարողացել արդարությունը վերականգնեմ, կերել են արդարությունս: Եկեք, էլ հարց մի տվեք, էլի, ես խնդրում եմ ուղղակի:
- Իսկ ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք, որ ձեր այս նույն գործը քննող նոր դատավորը հօգուտ ձեզ որոշում կկայացնի:
- Ես ուղղակի ձեզ խնդրում եմ, չեմ ուզում հեռախոսը ձեր վրա անջատեմ: Ես չեմ ուզում լրատվություն տամ, տեսնեմ՝ ոնց է լինում, ոնց չի լինում, նոր կխոսենք:
- Պարոն Հակոբյան, իսկ 1000 ԱՄՆ դոլարը նախնակա՞ն վճարն էր, թե հավելյալ գումար էլ էիք վճարելու:
- Չէ, հենց 1000 ԱՄՆ դոլար: Վերջ էլ հարց մի տվեք:
Դատական տեղեկատվական համակարգից տեղեկանում ենք, որ Սյուզաննա Հակոբյանը հայց է ներկայացրել ընդդեմ Նորիկ Հակոբյանի՝ վտարման պահանջի վերաբերյալ: Հայցի հիմքում, ըստ էության, դրվել է այն, որ Նորիկ Հակոբյանի Ներքին Շենգավիթ 12 փողոց 1-ին նրբանցք 4 հասցեի անշարժ գույքից հօգուտ Սյուզաննա Հակոբյանի դատարանի վճռով բաժնեմաս է առանձնացվել: Նորիկ Հակոբյանն իր բաժնեմասը վերանորոգելու նպատակով խնդրել է, որպեսզի հայցվորն իրեն տրամադրի իր բաժնեմասի տան բանալիները, այնտեղ ժամանակավոր բնակվելու համար։
Վերանորոգումն ավարտելուց հետո հայցվորը խնդրել է հետ վերադարձնել բանալիները, սակայն պատասխանողը հրաժարվել է։ Սյուզաննա Հակոբյանը դիմել է Ոստիկանություն, որտեղ պատասխանողը պարտավորվել է չխոչընդոտել հայցվորին՝ այնտեղ բնակվելու, սակայն բանալիները չի հանձնել հայցվորին։ Ինչից հետո Սյուզաննա Հակոբյանը հայց է ներկայացրել Շենգավիթ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանին՝ խնդրելով  Նորիկ Հակոբյանին վտարել սեփականության իրավունքով պատկանող տան իր բաժնեմասից, որը դատարանը բավարարել է։ Նորիկ Հակոբյանը դատարանի որոշումը բողոքարկել է Վերաքննիչ դատարան. դատարանն էլ ուղարկել է նոր քննության, որը մակագրվել է արդեն դատավոր Իշխան Բարսեղյանին: Վերջինս, ըստ պայմանավորվածության, պետք է պատասխանողին ասեր, թե ինչպես հակընդդեմ հայց ներկայացնի, որպեսզի որոշումը հօգուտ Նորիկ Հակոբյանի լինի, սակայն չհասցրեց:
Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Իշխան Բարսեղյանը Սերժ Սարգսյանի համաձայնությամբ հոկտեմբերի 29-ին կալանավորվեց:
Վերջինս, հիշեցնենք, ձերբակալվել է հոկտեմբերի 27-ի երեկոյան՝«Հայրենիք» կինոթատրոնի գետնանցումում՝ 1000 ԱՄՆ դոլար կաշառք ստանալու պահին: Դատավորին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311 հոդվածի 4-րդ մասի 3-րդ կետով (կաշառք ստանալը, որը կատարվել է դատավորի կողմից): Այս գործի շրջանակներում ձերբակալված քաղաքացիական գործերով փաստաբան Էլզա Զաքարյանին նույնպես մեղադրանք է առաջադրվել, սակայն նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել չհեռանալու մասին ստորագրությունը: Զաքարյանը մեղադրվում է կաշառքի միջնորդության մեջ: Երկուսն էլ առաջադրված մեղադրանքը չեն ընդունում եւ հրաժարվել են ցուցմունք տալուց եւ որեւէ դիրքորոշում հայտնելուց:
Նշենք, որ ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը միջնորդություն էր ներկայացրել Արդարադատության խորհրդին՝ դատավոր Իշխան Բարսեղյանին որպես մեղադրյալ ներգրավելու եւ կալանավորելու վերաբերյալ: Դատախազությունը միջնորդության մեջ մանրամասն նկարագրել է, թե երբ է կաշառք ստանալու մասին օպերատիվ տվյալներ ստացել: Մասնավորապես, ըստ դատախազության տվյալների՝ 2016 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Երեւան քաղաքի բնակիչ Նորիկ Քաջիկի Հակոբյանը ԱԱԾ-ում հաղորդում է տվել այն մասին, որ Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Իշխան Բարսեղյանը տարբեր պատճառաբանություններով մոտ երեք ամիս վարույթ չի ընդունել իր փաստաբան Կիմա Սարյանի ներկայացրած հակընդդեմ հայցը: Հակոբյանը հայտնել է, որ իր «հարցով» դատավորին միջնորդելու համար Կիմա Սարյանն իրեն է փոխանցել ոմն Էլզայի (գործով մեղադրյալ փաստաբանը,-հեղ.) բջջային հեռախոսահամարը, ինքը զանգահարել եւ հանդիպել է Էլզայի հետ, ում առաջարկով իր ավտոմեքենայով գնացել են դատարանի շենքի մոտ, որտեղ ինքը սպասել է, իսկ Էլզան բարձրացել է դատավորի մոտ: Մոտ 10-15 րոպե անց Էլզան վերադարձել է եւ ասել, որ դատավորն իր գործին դրական լուծում կտա, եթե մինչեւ երեկո ինքը տա 1000 ԱՄՆ դոլար գումար:
Հակոբյանը խնդրել է Էլզային` դատավորից ճշտել գումարը հաջորդ օրը տալու հնարավորության հարցը, քանի որ այդ պահին գումար չի ունեցել, սակայն Էլզան դատավորի մոտ կրկին գնալուց եւ վերադառնալուց հետո հայտնել է, որ դատավորը պահանջում է գումարը տալ նույն օրը: Համոզվելով, որ դատավորի կողմից իրենից կաշառք է պահանջվում, այդ փաստից վրդովված, որոշել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցներին տալ հանցագործության մասին հաղորդում: